Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Yeni TTK dünya entegrasyonunda önemli rol oynayacak « Geri
Yeni TTK dünya entegrasyonunda önemli rol oynayacak
“Limited ve Anonim Şirketlerinin Genel Kurul Toplantıları ve Ana Sözleşmelerinin Yeni Türk Ticaret Kanununun Uygun Hale Getirilmesi” konulu eğitim programında konuşan Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, Türk işletmelerinin geleceğe hazırlanması, kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda şeffaf bir yönetim tarzını benimsemesi, dünya entegrasyonunda Yeni TTK’nın önemli rol oynayacağını söyledi.
 19 Haziran, 2013


“Limited ve Anonim Şirketlerinin Genel Kurul Toplantıları ve Ana Sözleşmelerinin Yeni Türk Ticaret Kanununun Uygun Hale Getirilmesi” konulu eğitim programında konuşan Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, Türk işletmelerinin geleceğe hazırlanması, kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda şeffaf bir yönetim tarzını benimsemesi, dünya entegrasyonunda Yeni TTK’nın önemli rol oynayacağını söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), Samsun Ticaret İl Müdürlüğü ve Samsun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SSMMMO) işbirliği ile, “Limited ve Anonim Şirketlerinin Genel Kurul Toplantıları ve Ana Sözleşmelerinin Yeni Türk Ticaret Kanununun Uygun Hale Getirilmesi” konulu eğitim programı düzenlendi. Seminerin açılışında konuşan SSMMMO Başkanı Hayrul Kayar, limitet ve anonim şirketlerdeki ana sözleşmelerin yeni kanuna göre uyarlanmasının bir yıl uzatılabileceğine değinerek, “Burada Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın özellikle ana sözleşmelerinin yeni ticaret kanununun uyarlanması konusunda bir yıl uzatma yetkisi var. Bakanlığın bu yetkiyi kullanacağını  ümit ediyoruz. Oda yönetim kurulu toplantımızda da konunun doğrudan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na iletilmesi konusunda bir karar aldık. Bu uzatma camiamız için bir ihtiyaçtır” dedi.

Ardından söz alan Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin ise, iş ve ekonomi dünyasının temel kanunu olan Türk Ticaret Kanunu’nun küresel dünya düzeni göz önüne alınarak çağdaş ve reformcu bir yaklaşımla hazırlanarak yürürlüğe konulduğunu söyledi. Şahin, “Sermayenin sınır tanımadığı ve rekabetin arttığı bir ortamda; Türk işletmelerinin geleceğe hazırlanması, kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda şeffaf bir yönetim tarzını benimsemesi, dünya ekonomisine entegrasyonda Yeni TTK önemli rol oynayacaktır. Bu sebeple, Yeni Kanun’un etki alanına girecek tüm tarafların Yeni Kanun’un getirdiği yeniliklerin farkında olması, anlaması ve işletmelerini bu kanuna uygun hale ivedilikle getirmesi büyük önem arz etmektedir.  Bu anlayışla, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Samsun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası işbirliği ile Yeni Türk Ticaret Kanunu’na ilişkin pek çok bilgilendirme toplantısını düzenledik. Bu kanununda uygulanmasında kardeş kurum olarak gördüğümüz Samsun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası üyelerine büyük sorumluluk düşmektedir. İşletmelerimizin kanunun gereklerini getirme hususunda geçmişte olduğu gibi, görevi devralan yeni yönetimle de işbirliği içerisinde çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Açılış konuşmaların ardından Samsun TSO Ticaret Sicil Müdürü Semra Aysevinç ve Ticaret İl Müdürlüğü Uzmanı Cemil Kocaoğlu, limitet ve anonim şirketlerinin genel kurulları ve ana sözleşmelerini Yeni TTK’ya uyumlu hale getirilebilmesi konusunda katılımcılara sunum yaptı. Seminerde konuşan Samsun TSO Sicil Müdürü Semra Aysevinç, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte yeni uygulamalarında başladığını ifade ederek, “Bunlardan biri limited şirketlerin de genel kurul yapma zorunluluğudur. 2013 yılbaşından itibaren 2012 yılı ile ilgili olarak anonim şirketlerde olduğu gibi limited şirkeler de genel kurul yapma zorunluluğu getirilmiştir. 6102 Sayılı TTK 409. maddesinde anonim şirketlerin, 617. maddesinde de limited şirketlerin olağan genel kurullarının her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Hepimiz biliyoruz ki birçok konuda olduğu gibi genel kurullarla ilgili de  “son dakika harekete geçme, geç kalma, geç yapma, belki ertelenir, belki kaldırılır, yapmasak da olur” gibi düşüncelerle ne de olsa kanunda “genel kurul yapılmazsa cezası, yaptırımı yok, şeklinde yorumlarla birçok şirket henüz genel kurul toplantılarını yapmadı. Geç yapmak, hiç yapmamaktan iyidir felsefesiyle genel kurul toplantılarınızı yapmanızı öneririm. Şöyle ki; kurucuların, yönetim kurulu üyelerinin, yöneticilerin ve tasfiye memurlarının sorumluluğu başlıklı TTK’nın 553. maddesi:

“Kurucular, yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler ve tasfiye memurları, kanundan ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal ettikleri takdirde, kusurlarının bulunmadığını ispatlamadıkça, hem şirkete hem pay sahiplerine hem de şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar” demektedir. Dolayısıyla; Türk Ticaret Kanunu kusuru ile kanundan veya ana sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal edenler aleyhine zarardan sorumluluk imkanı getirmiştir. Genel kurulun 31 mart 2013’e kadar yapılması da elbette ki kanuni düzenlemeden doğan yükümlülüklerden biridir.

Limited şirketler ve anonim şirketler sözleşmelerini 01.07.2013 tarihine kadar 6102 sayılı kanuna uyumlu hale getireceklerdir. 6102 sayılı kanuna uyumlu hale getirmek için yapılacak genel kurullarda toplantı nisabı aranmayacak, kararlar toplantıda bulunanların çoğunluğu ile alınacaktır. 01.07.2013 tarihine kadar şirket sözleşmelerini yeni kanuna uyumlu hale getirmeyen limitet ve anonim şirketler için bu tarihten sonra 6102 sayılı kanun hükümleri geçerli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı Murzioğlu’ndan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı
17 Mart, 2020
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, bu topraklarda kader birliği yapan insanların; vatan ve milletleri için tek yumruk olduğunu ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini Çanakkale’de gösterdiğini vurguladı.
Samsun TSO’dan bin 300 aileye gıda yardımı Samsun TSO’dan bin 300 aileye gıda yardımı
28 Mayıs, 2020
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB işbirliği ile Ramazan ayında ihtiyaç sahibi bin 300 aileye gıda yardımında bulundu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Toplam 2 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
1
65 YAŞ ÜZERİ İŞLETME SAHİPLERİNİ DE İLGİLENDİREN GENELGE YAYINLANDI
18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelge şu şekilde: “ Detay için tıklayınız.
2
Mesai Saati Değişikliği
T.C Samsun Valiliği’nin COVID-19 salgını nedeniyle 28.04.2020 tarihinden itibaren 09.00-12.30, 13.00-16.30 olarak uygulanan mesai saatleri; 27.05.2020 Çarşamba gününden itibaren tekrar, 08.30-12.00, 13.00-17.30 olarak uygulanacaktır.   Detay için tıklayınız.
KAPAT X