Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
ÜTS programı tanıtıldı « Geri
ÜTS programı tanıtıldı
Samsun’da İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonluğunda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO), Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi(MEDİKÜM) ve TÜMDEF işbirliği ile Tıbbi Cihaz Satış Merkezlerine yönelik ÜTS Eğitim Programı yapıldı.
 11 Şubat, 2017


Samsun’da İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonluğunda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO), Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi(MEDİKÜM) ve TÜMDEF işbirliği ile Tıbbi Cihaz Satış Merkezlerine yönelik ÜTS Eğitim Programı yapıldı.

Samsun'da, TÜBİTAK-BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu adına yürütülen Ürün Takip Sistemi(ÜTS) kapsamında eğitim programı düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde düzenlenen programa, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Güney, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbı Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Daire Başkanı Uzm. Dr. Yalçın Soysal, TÜBİTAK uzmanları ve firma temsilcileri katıldı.

Samsun’da marka oluşturuluyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan MEDİCÜM Başkanı Dr. Ahmet Ayademir, "Sayın Valimizin katkılarıyla Samsun’da Medikal İktisat Organize Sanayi Bölgesi kurulmuş bulunmaktadır. Bu bağlamda bunu destekleyecek insan kaynakları oluşumu için Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunana Meslek Yüksek Okulunda ilgili birimler oluşturulmuş, önümüzdeki dönemde sayın valimizin yoğun desteğiyle Tıbbi Cihaz Teknolojileri Anadolu Meslek Lisesi Samsun’da faaliyete geçecektir. Samsun’da bin dönümlük arazi üzerinde dünyanın en büyük Medikal İhtisas Sanayi Bölgesi oluşturulmuştur. İki bin dönüm de bu bölgenin rezervi vardır. Dolayısıyla günümüzde ekonomik kondiksiyonda dünyanın içinde bulunduğu ekonomik sorunlar üretimi zorunlu hale getirmektedir. Bölgemizde bu yönde yoğun çalışmalar vardır. Sayın Valimizin öncülüğünde burada bir Samsun markası Mediclust Samsun markası oluşturulmuştur. Bu medikal türlerinin ortak markasıdır. Bu markanın da şirketleştirme konusunda kamu kuruluşlarıyla görüşmelerimiz devam etmektedir" dedi.

Murzioğlu: "Herşeyin ortak paydası insan"
Tüm üyelerinin birinci amacının üretim olduğunu belirten STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin gelişimine yönelik pek çok eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenliyoruz. Bugün de oldukça spesifik bir konu ile sizlerle birlikteyiz. Malumunuz tüm üyelerimizin birincil amacı üretim. Bu hizmet sektörü içinde imalat sektörü içinde geçerli olan ortak bir husus. İnsanlığın ihtiyaçlarını gidermek adına üretim yapıyoruz. Yani her şeyin ortak paydası insan. Bugünkü gündemimizde insana dair. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile TÜBİTAK işbirliği ile geliştirilen,  “Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar tekil ürün takibini sağlayabilmek, son kullanıcıya kadar ürünü izleyebilme” amacı taşıyan “Ürün Takip Sistemi”nin detaylarını konunu uzmanlarından dinleyeceğiz. Bu çok geniş bir ürün gamına hitap eden bir sistem. Vücuda implante edilen ürünlerden tutun, yatağa mahkum yaşlılarımızın hasta bezlerinden şırıngalara; monitorize edilen hastalarda kullanılan cihazlardan görüntüleme sistemlerine ve kozmetik ürünlere kadar çok geniş bir yelpazede insan sağlığı ve ürün güvenliğini esas alan çok önemli bir uygulama. Bu bağlamda Samsun gibi cerrahi el aletleri üretiminde, medikal hizmetlerde bu seviyede gelişmişlik gösteren bir şehirde ÜTS Eğitim Programın gerçekleştirilmiş olması ve sizlerin katılım konusunda göstermiş olduğunuz hassasiyet büyük önem arz etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Vali Şahin: "Türkiye’nin konusu istihdam"

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbı Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Daire Başkanı Uzm. Dr. Yalçın Soysal’ın Ürün Takip Sistemi hakkındaki sunumunun ardından söz alan Samsun Valisi İbrahim Şahin, toplantının önemine vurgu yaptı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Bugün çok önemsediğim bir konu başlığında bir toplantı düzenleniyor. Bütün toplantılarda söylediğim gibi kim bir kişi fazla istihdam ederse onu kucaklayasım geliyor. Bunun nedeni şu; Türkiye’nin birinci önceliğinin farkında olalım veya olmayalım istihdam olduğunu görmemiz gerekiyor. Terörün de alt bileşenlerinin altında istihdam sorunu var. Eğer biz istihdamı sağlıklı bir şekilde yürütüyor olsak, milli gelirimiz kişi başına 15-20 bin dolar seviyesinde olsa ben inanıyorum ki terör ve teröristler bu kadar artmaz. Onun için de biz istihdamı mutlak suretle artıracağız. İlaç Takip Sistemi ilk geldiğinde ilaçlar takip edileceği için en çok eczacılar tepki gösterdi ama şu an çok sağlıklı bir şekilde ilerliyor. PTT’de görev yaparken de Mektup Takip Sistemini getirdik. Benim derdim Türkiye’de üretelim ve Türkiye’de üretilenleri takip edelim. Değilse bu bir tercih meselesi gibi geliyor bana. İlk adımın atıldığı Cumhuriyetin kuruluşundaki bu şehirde, Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılında acaba biz ilk on ekonomiye sahip olan ülkeler arasına girmenin mücadelesini vereceksek gerçekten üretimin içerisinde olmamız gerekiyor. Dün değerli bakanlarımıza, diğer tüm valilerin huzurunda medikal aletler konusunu arz ettim. Biz Samsun’da bir medikal kümelenme ortaya çıkarıyoruz. Cazibe Merkezi içerisinde özellikle medikal aletlerde Samsun Cazibe Merkezi olsun. Biz bu konuyu Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’a da aktardık. Merdivenleri basamak, basamak çıkmak gerekiyor. Bu konuyu olabildiğince duyuralım. Bu konuda bir kamuoyu oluşturabilirsek başarılı oluruz. İstihdam konusunda Samsun Türkiye’de diğer illere nazaran çok daha şanslı. Samsun bu bölgede Çorum ile birlikte istihdam konusunda en başarılı illerin başında geliyor. Ama yetiyor mu? Yetmiyor” diye ifade etti.

Şahin: “Medikal aletler peşini bırakmayacağımız bir konu”

Medikal aletler konusunda Samsun’un büyük özveri gösterdiğine işaret eden Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Samsun’da medikal aletler konusu peşini bırakmayacağız bir konu. Aynı zamanda bu alan stratejik bir alan. Samsun’daki cerrahi alet üreticileri inanılmaz fedakarlık gösteriyorlar. Bu arkadaşlar tek başlarına mücadele verip ülke ekonomisine katkı sağlamak için çaba sarf ediyorlar. Biz bunları bu konunda yalnız bırakırsak her şeyden öte vatanperverliğimize gölge düşürürüz diye düşünüyorum. Özellikle medikal aletlerde ithalat ve ihracatla ilgili hangi kalemler ithal ediliyorsa alacığız, onları burada üretmeye çalışacağız. Samsun’da ne kadar çok üretirsek o kadar istihdamımız artacak. Samsun’da üretim yapan arkadaşlar bu ürünleri üretiyorlar bu ürünleri en çok Almanya kendi ülkesine ithal ediyor. Almanya sadece bu ürünlere kendi Made İn Germany damgasını vuruyor. Almanya bu aynı ürünleri on kat pahalı bir şekilde Samsun’daki hastanelere dağıtıyor. Biz Samsun’da Mediclust markasını oluşturduk. Bizim hastanelerde doktorlarımızın kullandıkları ürünler Samsun’da üretilmektedir. Doktorlarımızın bu konuda ikna edilmesi gerekiyor. Biz ne kadar ürün üretirsek üretelim, ihtiyacımızın yüzde onunu üretebiliyoruz. Eğer bu ülkeyi, vatanı, bayrağı, milleti ve toprağı seviyorsak, bu mücadelenin içinde olacaksak üretime katkı sağlayarak olacak. Biz şu anda ilimizde Samsun’da Medikal Aletler Anadolu Meslek Lisesini açtık. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında bu lisemize öğrenci alacağız. Bafra ilçemizde bir dönümlük arazi üzerine Medikal Aletler İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kurduk ve şu an bitti. Burası 24 saat işleyen bir Organize Sanayi Bölgesi olsun diye bir konsept geliştiriyoruz. Değerli arkadaşlar, biz ürün üretirsek takip edebiliriz. Onun için Ürün Takip Sistemi kaçınılmaz bir şekilde önemli. Ama bir an önce ürün üretelim sonrada dönüp takip edelim. Samsun aynı zamanda bir sağlık kenti. Sağlık sektörü Türkiye’de çok iyi bir yolda. Yabancıların gelip Türkiye’de tedavi almaları gurur verici bir durum. Emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah biz bu ürün üretimi ve takibi konusunda da başarı yakalarız diye ümit ediyorum."

Açılış konuşmalarının ardından uzmanlar, TÜBİTAK-BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu adına yürütülen Ürün Takip Sistemi(ÜTS) hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan virüse karşı hassasiyet uyarısı Murzioğlu’ndan virüse karşı hassasiyet uyarısı
10 Aralık, 2020
Video konferansla gerçekleştirilen Samsun TSO Ekim-Kasım ayları birleştirilmiş Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, pandemi sürecinde gerekli tedbirlerin uyulmasının önemine değinerek, “Her geçen gün çemberin daraldığını hissettiğimiz bir dönemdeyiz. Lütfen gerekli hassasiyeti gösterelim” dedi.
“Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi” tanıtıldı “Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi” tanıtıldı
15 Aralık, 2020
Samsun TSO tarafından, TOBB ve Ziraat Bankası güç birliğiyle, kurumsal kartla tedarikçi finansmanı ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya alınan, “Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu