Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Türk-Rus İş Forumu Samsun’da yapıldı « Geri
Türk-Rus İş Forumu Samsun’da yapıldı
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) tarafından düzenlenen “Türk- Rus İş Forumu 2013” toplantısı geniş bir katılımla Samsun’da yapıldı.
 27 Haziran, 2013


Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) tarafından düzenlenen “Türk- Rus İş Forumu 2013” toplantısı geniş bir katılımla Samsun’da yapıldı.

Anemon Otel’de, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) tarafından düzenlenen “Türk- Rus İş Forumu 2013” toplantısına Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Çorum Valisi Sabri Başköy, Amasya Valisi Abdil Celil Öz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Novorossisk Belediye Başkanı Dış İlişkileri Danışmanı Pavel Mıhaylovıch, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yardımcısı Haluk Akyüz, Novorossisk Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Julia Rostovokova ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantı öncesi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın tanıtım filmi sinevizyon eşliğinde davetlilere izletildi. Ardından ise OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, yürüttükleri çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Mevlüt Özen, gerçekleştirilen toplantıların bölgesel gelişmede uluslararası ilişkilere zemin hazırlayacağını belirterek, “Bu çerçevede organizasyonun bölgemizde uluslararası ortaklarımızla iş yapma imkanlarının gelişmesini ümit ediyorum” diye konuştu.

Novorossisk Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Julia Rostovokova ise, son yıllarda ilişkilerin gelişmekte olduğunu belirterek, “Kardeş, dostluk, ekonomi ve ticari ilişkilerin gelişmesinde üçüncü kez düzenlenen organizasyonda yer almaktayım. Novorossisk şehri ile Samsun’da turizm üzerine yapılan çalışmalar büyük bir yankı görmüştür. Bu gelişimizde biz konuştuğumuz zaman artık bizim dostluğumuz ve arkadaşlığımız iş yönünde ilerlemesi gerektiğine karar verdik. Bizim arkadaşlığımız, dostluğumuz, daha iyi olmasına bağlı olarak, bu sürecin çalışmasında yer alıyoruz. Dolayısıyla hep beraber çalışmak zorundayız” diye konuştu.  

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz de yaptığı konuşmada, son beş yılda bölge için geliştirilen ilişkilerin daha anlamlı hale geldiğini ifade ederek, “Ekonomik ortağımız olarak belirlediğimiz Rusya ile ticari işbirliğimizi, bu amaç çerçevesinde artırma konusuna ciddi bir şekilde odaklanmış bulunmaktayız. Rusya'nın tüm ithalat kalemlerinin incelediğimizde, ilimizde üretilen, mal ve hizmetlerle, yüzde 40’a yakın bir ürün ve hizmet örtüşmesi olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda, bu hedeflere ulaşma noktasında gerekli olan altyapı hizmetlerinin bir an evvel tamamlanması içinde çalışmalarımız devam etmektedir. Kurumlar arası işbirliği protokollerinin artması, demiryollarının iyileştirilmesi ve entegrasyonu, liman hizmetlerinin geliştirilmesi, önünde yasal bir engel de kalmayan Samsun – Krasnodar arasında doğrudan uçak seferlerinin başlaması gibi çalışmalar hedeflerimize ulaşma noktasında olmazsa olmazlardır. Bu bağlamda siz değerli konuklarımızla pek çok alanda paydaş olacağımıza, bugün gerçekleştireceğimiz görüşmeler neticesinde önemli işbirliklerine imza atacağımıza olan inancım tamdır.

Rusya ile Türkiye ilişkilerinin tarihi 2009 yılında başladığını vurgulayan Novorossisk Belediye Başkanı Dış İlişkileri Danışmanı Pavel Mıhaylovıch, “Rusya ile Türk arasında çalışmalar başladıktan sonra 2010 yılında Samsun ve Novorossiski şehirleri arasında kardeşlik protokolü imzalanmıştır. Bu anlaşma ile iki şehir arasındaki, sosyal, kültür sorunları için çok bir önem arz eder. Bu çalışmalar bizim halklarımızı beraber yakınlaştırmayı gösteriyor. Halk dansları ile Samsun şehri bir simge olmaktadır. Gelecek sene biz yine halk danslarında yer almak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, her iki ülkede bulunan havzalarda, halkın yaşam standardının gelişmesi adına, devletin yaptığı yatırımların yeterli olmadığını savundu. Her iki havzanın ticari ilişkilerini geliştirmesinin önemine dikkat çeken Yusuf Ziya Yılmaz, “Turizm ilişkilerini geliştirmemiz, iktisadi faaliyetlerin karşılıklı olarak, dış alım, dış satım ilişkilerini geliştirmemiz gerektiğini, uzunca süredir konuşuyoruz ve bu konunda umutlarımız her gün biraz daha artmaktadır. Karşılıklı olarak birbirimiz tanıdıktan sonra yapmamız gereken daha fazla irtibat, daha fazla münasebeti geliştirici gayretlerimizi, hiç hız kesmeden, devam ettirmemiz lazım” şeklinde konuştu.
Rusya'nın Soçi şehrinde düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları’na destek vereceklerini açıklayan Yusuf Ziya Yılmaz, “Soçi’de organize edilen Soçi Olimpiyatları bu dostlukları geliştirmemiz için, bu diyalogları geliştirmemiz için, karşılıklı ticaretimizi geliştirmemiz için, turizmi geliştirmemiz için çok güzel bir fırsattır. Olimpiyatlara hep birlikte destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Daha güzel bir gelecek için daha çok çalışmak gerektiğini vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.Son olarak kürsüye gelen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında geçmiş yıllarda ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla birçok proje başlatıldığını ifade ederek, “2001 yılında Avrasya İş Birliği Eylem Planı, Mavi Akım Projesi gibi birçok projenin gerçekleştirilmesinde, önemli bir unsur oluşturmuştur. Rusya ile ticaret hacmini artırmaya yönelik olarak, Samsun Limanı ile Rusya’nın Kavkaz Limanı arasında demir yolu bağlantılı feribot taşımacılığı için, feribot iskelesi ve rampası tamamlanmış olup, 2011 yılından itibaren de deneme taşımacılığına başlanmıştır” dedi. Türkiye üzerinden gerçekleşecek olan yük taşımacılığı Samsun-Kavkaz Tren Hattı’nın önemine değinen Vali Hüseyin Aksoy, “Bu hat sayesinde hinterlandında yaklaşık 400 milyon nüfus bulunan Türkiye'nin, kuzey, güney ve batı, doğu koridorlarında etkin bir konuma gelmesi beklenmektedir. Yatırım maliyeti 10 milyon lira olan ve ilk aşamada 200 bin ton taşıma yapılması planlanan, Türkiye ile Rusya arasında kombine taşımacılık sistemi oluşturularak, taşıma maliyetlerin azaltılması ve taşıma sürecinin kısaltılması sağlanacaktır. Bu hattın iki ülkenin arasında ki ilişkilerin, ticaretin gelişmesine sağlayacağı katkının yanında, Karadeniz limanlarına yapılacak bağlantılarla, Türk Cumhuriyeti ve İskandinav ülkelerinin, Akdeniz Orta Doğu, Orta Asya Hindistan ve Çin bağlantısına da katkı sağlayacak bir konuma gelecektir. Rusya, Almanya’dan sonra ülkemize en çok turist gönderen ikinci ülkedir. 2012 yılında ülkemizi yaklaşık 3 milyon 600 bin Rus turist ziyaret etmiştir” diye konuştu.

Toplantı sektör sunumlarının ardından işbirlikleri ve bilgilendirme sunumlarının ardından sona erdi. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan başsağlığı mesajı Murzioğlu’ndan başsağlığı mesajı
28 Şubat, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarının saldırısında şehit olan Mehmetçiklerimizin yürekleri yaktığını ifade etti.​
Corona virüs fırsatçılarına geçit yok Corona virüs fırsatçılarına geçit yok
13 Mart, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsünü fırsat bilerek ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştırarak, gereken cezai işlemi yapacaklarını söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu