Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun’da yıldız yağmuru « Geri
Samsun’da yıldız yağmuru
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası, 2010 ve 2011 yıllarındaki faaliyetlerinden dolayı en çok kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödeyen üyelerini, “Üreten Samsun’un Yıldızları” adı altında düzenlediği törenle ödüllendirdi.
 6 Nisan, 2013


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası, 2010 ve 2011 yıllarındaki faaliyetlerinden dolayı en çok kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödeyen üyelerini, “Üreten Samsun’un Yıldızları” adı altında düzenlediği törenle ödüllendirdi. “Üreten Samsun’un Yıldızları”nı Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ödüllendirdi.

Samsun’un gurur gecesi

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Odası’nda düzenlenen törene katılım yüksek oldu. Törenin açılış konuşmasını yapan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, konuşmasına Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili düşüncelerini aktararak başlayarak, “Yeni Türk Ticaret Kanunu adeta bir devrim niteliğindedir. Kanun ilk çıktığında yaşanan endişeler gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra giderildi. Bu süreçte büyük emekleri olan Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük hedeflere ulaşmak için büyük adımlar atmak gerekiyor. Cumhuriyetin 100. Yılında hedefimiz ihracatımızı 500 milyar dolara çıkartıp, dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmektir. Samsun’da bir kez daha gurur gecesi yaşıyoruz. Bugün bu salonda yatırım yapıp, istihdam yaratarak ülke ekonomisinin büyümesine büyük katkı sağlayan Samsunlu işadamlarımız var. İnşallah Samsun’da Cumhuriyetimizin 100. Yılında değerli işadamlarımızın da katkısıyla Türkiye’nin ilk 10 şehri arasına girmesini bekliyoruz. Bunu sizlerin desteği ve katkılarınızla başaracağımıza inanıyoruz” dedi. 

Bölgenin en önemli aktörü

Ardından söz alan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, Samsun’un Türkiye’nin Kuzeye açılan kapısı olduğunu belirterek, “Biz Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak  kentimizin geleceği adına ortaya konan hedeflere liderlik ediyor ve gerçekleşmelerine katkıda bulunduğumuz için kıvanç duyuyoruz. Ancak bir hedefimiz daha vardır. Oda Samsun’un ihracatını 1 milyar dolara çıkarmaktır. Türkiye-Rusya arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkartmak hedefini gerçekleştirmede Samsun olmazsa olmaz bir unsurdur. Karadeniz’in karşı kıyıyla yakınlığı, 3 adet limanı, hava, deniz, demiryolu ve karayolu gibi ulaşım imkanlarının hepsinin bir arada olduğu ender şehirlerde bulunan lojistik imkanları ve Kavkaz Tren Feri Hattı’nın varlığı Samsun’un çok önemli avantajıdır. Ancak, takdir edersiniz ki; hem Samsun, hem de Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile olan bu avantajlarının kullanılabilmesi için yapısal anlamda bir takım girişimlerin artarak devam etmesi gerekmektedir” diye konuştu. Samsun’un, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında konumu, potansiyeli, üretim altyapısı, lojistik fırsatları, sosyo-kültürel imkanları, yetişmiş insan gücü ile bölgenin en önemli aktörü konumunda olduğunun altını çizen Başkan Murzioğlu, “Elbette ki sayısal göstergeler Samsun’un son 30 yılı için çok iç açıcı görünmese de, Samsun şu an güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmiş, kendine çizmesi gereken yol haritasını belirlemiştir. Her şeyden önemlisi fırsatları değerlendirebilmek adına valilik, büyükşehir belediyesi, ondokuz mayıs üniversitesi, oda ve borsa başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör birlik ve beraberlik ruhu tesis edilmiştir. Bugün kentin dört bir yanında ekonomik katma değer yaratmak adına yükselen yatırımlar bu birlik ve beraberlik anlayışının ürünüdür. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi bu sayede kentimize kazandırılmıştır. Teknopark bu işbirliğinin ürünüdür. Samsun Lojistik Organize Sanayi Bölgesi bu anlayışla kentimize kazandırılacaktır. Samsun her geçen gün daha fazla yatırım çekmeye başlamıştır. Her yanda yeni imalatlar yükseliyor, otel yatırımları, alış veriş merkezleri, spor kompleksleri. İşte tüm bunlar kentin kalkınmasına yön veren aktörlerin, Samsun’un geleceği için, elini taşın altına aynı heves ve heyecanla koyduğu için gerçekleşiyor. Samsun bu enerji ile üzerindeki kabuğu kırıyor, dönüşümünü gerçekleştiriyor” dedi.

Oda ve Borsa işbirliğine Hisarcıklıoğlu övgüsü

Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Hisarcıklıoğlu, şehrin oda ve borsası arasındaki işbirliğini överken, birlikte iş yapabilme becerisinin ve şehrin çıkarları noktasında ortak olabilmenin markalaşmayı ve bereketi getireceğini dile getirdi. Samsun’un bir çok şehre nasip olmayan önemli avantajlara sahip olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Bafra-Çarşamba ovası o kadar verimli ki adam diksen adam yetişir. Daha çok kazanmak için her şeyiniz var. Altyapı noktasında yok yok. Samsun sağlık sektörü için alet edevat noktasında en fazla katkıyı sunan il. İnşallah Mayıs’ta fuar alanı açılacak. Samsun’a her geldiğimde birlikteliğe dikkat çektim. Markalaşmış şehirlerin yöneticileri, bir ve beraber hareket ederse; şehir rahmet ve bereket bulur. Samsun, yöneticiler konusunda şanslıdır. Böyle bir günde şehrin tüm yöneticileri biraradaysa, bu birlikteliktir. Samsun’u yıldız yapan işadamlarına sahip çıkmamız gerekiyor. Nasıl futbolda kaliteli futbolculara sahip çıkılıyorsa; aynı şekilde işadamlarına da sahip çıkılmalı. Bu anlamda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bizim 5 yıldızlı odalarımızdan birisidir. Samsun’un geneline baktığımızda, burada yaşayanların çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Allah bu şehre her imkanı vermiş. Sanayi, ticaret, tarım ve turizm kenti pozisyonu var bu kentin. Türkiye’de kaç  şehirde var bu özellikler? Elinizdekilerin kıymetini bilin. Ankara’da yaşayana beş vakit namaz farz ise Samsun’da yaşayana beş vakit bile az gelir” dedi.

“Petrol ve doğalgazımız yok ama müthiş bir müteşebbis ruhu var”

Konuşmasında toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya da teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, Bakan Yazıcı’nın özel sektörün tüm meselelerine çözüm odaklı yaklaştığını ve sorunların çözümüne büyük katkılar sağladığını söyledi. Hayati Yazıcı’nın Türk Ticaret Kanunu’nu üzerindeki değişikliklerle özel sektörün önünün açılmasına yardımcı olduğunu anlattı. Hisarcıklıoğlu oda ve borsaların ne iş yaptığına dair sorularla karşılaştığından bahsederek, “Oda ve borsaların ne iş yaptığını sadece bir örnekle anlatayım. Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmeden önce benim 365 oda ve borsam titiz bir çalışma yaparak özel sektörün üzerine 6 milyar TL’lik bir yük geleceğini belirledi ve bana bu raporu getirdi. Bende ilgili Bakanlarımla 30 saati aşkın toplantı yaparak tek tek bu meseleler üzerine çalıştım. Nihayetinde yapılan değişiklikler, özel sektörün üzerindeki bu yükü kaldırdı. İşte oda ve borsalar bu işi yapıyor. Girişimcilerin üzerindeki 6 milyar TL’lik yükün daha yürürlüğe girmeden öngörüyle, kaldırılmasını sağlıyor. 18 tane hapis cezasının kaldırılmasını sağlıyor. Size bir örnek vereyim. Eğer bu değişiklikler olmasıydı diyelim tabelanızın dübeli gevşedi ve düştü. Bu durum tespit edilirse tam 73 bin lira para cezası vardı. Ödeyemezseniz 730 gün hapis cezası vardı. İşte oda ve borsalar bunların kaldırılması için uğraşıyor” diye konuştu. Çek konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Hisarcıklıoğlu, bankaların kredi verirken kendilerinin geçmiş bilgilerini görebildiği gibi, artık ticaretle uğraşanların da vadeli mal vermeden karşı tarafın geçmiş bilgilerini görerek karar verebileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu bunun için odadan sisteme üye olmak gerektiğinin altını çizdi. İşadamlarını UMEM Beceri’10 projesinden yararlanmaya çağıran TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, meslek sahibi olmayan kişileri eğiterek hem onlara meslek kazandırdıklarını, hem de işverene istihdam yükünü yüzde 19 düşürerek işi bilen eleman kazandırıldığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu bu projeden en çok yabancı sermayeli firmaların yararlandığına işaret ederek, tüm firmaları bu olanaktan yararlanmaya çağırdı. Türkiye'de 30 yıl önce sadece 5 tarım ürününün ihraç edildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, o dönem 3 milyar dolar ihracat yapıldığını ifade etti. Türkiye'nin, sanayi ürünü ihraç eden bir ülke konumuna geldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "152 milyar dolar ihracat yapıyoruz. İhracatımızın yüzde 92'si sanayi malı. Bu, müthiş bir şey. Bunu, 30 yılda yaptık. Allah bize petrol ve doğal gaz vermemiş ama müthiş bir müteşebbis ruh vermiş'' ifadesini kullandı. 

Samsun, Türkiye’nin yıldız şehirlerinden

Son olarak kürsüye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, Samsun’un imkanları nedeniyle Türkiye’nin yıldız şehirlerinden biri olduğunu belirterek,  şehrin işadamlarının çalışkanlığı, ticari zekası ve yeteneği ile ön plana çıktığını söyledi. Yazıcı, “Üreten Samsun’un Yıldızları ödül töreni, isminden şehri belli ediyor. Bu ifade, topyekün üretici olduğu belirtilen bir şehir olduğunu gösteriyor. Bu üreticiler içerisinden de yıldızlarla bu akşam biraraya geldik. Samsun’un hedefi büyük tutulmuş, bu anlamda hepinizi tebrik ediyorum" dedi. Samsun'un jeopolitik konumu itibarıyla Türkiye'nin Karadeniz’e, Doğu Avrupa’ya, Rusya–Kafkaslar-Ortaasya ülkelerine açılan penceresi olduğunu belirten Bakan Yazıcı, "Samsun, ülkemizin kuzey kapısı durumundadır. Samsun’un böyle bir merkez olmasında coğrafi konumunun stratejik önemi elbette ki vardır. Ama Samsun’a bu özelliğini asıl kazandıran Samsunlu işadamlarımızın, ticaret erbabımızın, Samsunlu sanayicimizin çalışkanlığı, ticari zekâsı ve yeteneğidir. Samsun her açıdan Türkiye’nin yıldız şehirlerinden biridir ve daha da büyütmek hepimizin sorumluluğudur. Birbirimizi sevelim, kucaklayalım. Bir iş yaparken kaç para diye bakan insanlarsınız, çünkü işiniz ticaret. Ama sevmenin hiçbir maliyeti yok, bolca birbirinizi sevin ve sahip çıkın. Bugün burada ödül alacak olan yıldızları tebrik ediyorum. Vesile olanları kutluyorum” diye konuştu.

Samsun’un gururları ödüllerini aldı

Konuşmaların ardından 'Üreten Samsun’un Yıldızları' Samsun Makine Sanayi, Yeşilyurt Demir Çelik Endüstrisi ve Liman İşletmeleri, Adeka İlaç Sanayi, Elektrosan Elektro Bakır Sanayi, AS Çelik Döküm İşleme Sanayi, Ulusoy Un, SÜRSAN Su Ürünleri, Akabe Madencilik, Yeşilyurt İnşaat ve Turizm, Borsan Kablo ve Elektrik Aydınlatma, Birleşik Grup Özel Sağlık Hizmetleri, Semolina Mısır İrmiği, Sampa Otomotiv, Dinçer Oto-Gıda, Yemsel Tavukçuluk, Samsun Yem Sanayi, Samsun Medikal Grup Özel Sağlık, Albayrak Yapı Malzemeleri ve İnşaat Nakliye Otomotiv, Çalık YEDAŞ, Amisos Özel Sağlık Hizmetleri, Cevat Öncü, Hasan Polat, Ayhan Çakır, Nusret Özdemir, Uğur Doruk ve Vedat Daştan'ın ödülleri, Bakan Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından verildi. Gecede ayrıca Samsun Ticaret Borsası tarafından başarılı üyeler de ödüllendirildi.  Günaydın Ticaret, Şehiriçi Un Sanayi, Harun Usta Gıda, Karadeniz İtimat, Ulusoy Un, Özyılmaz Fındık, Gür Un, Çakıroğlu Gıda, Usta Un Gıda, Amasya Un Gıda, Elsa Ticaret ve Karakaya Gıda da ödül aldı.Törene, Samsun milletvekileri Mustafa Demir, Cemal Yılmaz Demir, Çağatay Kılıç ve Ahmet Yeni, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Göktan, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Baro Başkanı Necat Anıl, Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi ile çok sayıda kurum yöneticisi ile işadamı katıldı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
TAYİAD’dan Murzioğlu’na ziyaret TAYİAD’dan Murzioğlu’na ziyaret
2 Eylül, 2020
Yeni kurulan Türk-Arap Yatırımcı ve İş Adamları Derneği (TAYİAD ) Yönetim Kurulu üyeleri, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti.
Ukrayna pazarı değerlendirildi Ukrayna pazarı değerlendirildi
29 Ağustos, 2020
Samsun TSO, Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında, bölge firma temsilcilerini, Kiev Ticaret Müşaviri  Ahmed Numan Özyurt ile bir araya getirerek,  “COVİD-19 Sonrası Ukrayna Pazarına Giriş ve İşbirliği Fırsatları” değerlendirildi.   Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren Avrupa İşletmeler Ağı Karadeniz Projesi çerçevesinde, Samsun’da faaliyet gösteren firmalara yönelik, eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Bölge firmaların ihracat potansiyellerini geliştirmek ve yeni pazarlara açılmalarına destek olmak amacıyla webinar üzerinden düzenlenen etkinliğe, Gürcistan’dan sonra Ukrayna ile devam edildi. Kiev Ticaret Müşaviri  Ahmed Numan Özyurt’un katılımıyla düzenlenen etkinlikte, pandemi sürecinde Ukrayna’daki mevcut ekonomik gelişmeler, bölge firmalar için ortaya çıkan fırsatlar ve işbirliği olanakları gibi konular ele alındı. “Yeni dünyaya hazır olmalıyız” Programa katılan Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi, pandemi dolayısıyla kısıtlanan imkanlara rağmen eğitimlere aralıksız devam ettiklerini belirterek, “Hepimizin malumu tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19’la mücadele devam ediyor. Ama, yeni bir dünyaya da hazır olmamız kaçınılmaz. Çünkü, virüs sonrası yepyeni bir dünya ortaya çıkacak. Buna da hazır olmalıyız. Olumsuzlukları mutlaka fırsata çevirmeliyiz.  Bu amaç doğrultusunda Oda olarak eğitimlerimizi ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yüz yüze gelmesek bile eğitimlerimiz online ortamda devam ediyor. Gürcistan’dan sonra Ukrayna pazarın da çıkan işbirliğini bugün değerlendirme fırsatı bulduk. Gürcistan gibi Ukrayna’da bizim için önemli bir pazar. Eğitim gayet faydalı oldu. Önümüzdeki dönemde de yine bölgemiz ile işbirliği potansiyeli olan ülkelerin ticaret müşavirlerini katılımıyla webinarlar düzenleye devam edeceğiz” dedi.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu