Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun TSO’dan Ankara çıkarması « Geri
Samsun TSO’dan Ankara çıkarması
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve TOBB Genel Kurul Delegeleri, TOBB’un 68.
 2 Mayıs, 2013


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve TOBB Genel Kurul Delegeleri, TOBB’un 68. Mali Genel Kurul Toplantısı’na tam kadro katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun heyetine yakın ilgi gösterdi.

Samsun TSO tam kadro Ankara’da

TOBB’un 68. Mali Genel Kurulu TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye'nin 81 ilinden gelen delegelerin katılımıyla gerçekleştirilen mali genel kurula, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da katıldı. TOBB Mali Genel Kurulu’na Samsun’u temsilen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sedat Demirci, Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Samsun TSO’nun TOBB Genel Kurul Delegeleri katıldı.

“TOBB camiası, özel sektörün birlikten doğan gücü oldu”

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Osman Yıldırım’ın divan başkanlığını yaptığı TOBB Genel Kurulu'nun açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB camiasının, özel sektörün birlikten doğan gücü olduğunu belirtti. TOBB çatısı altında hiçbir zaman ayrımcılık yapmadıklarının altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Gururla ifade etmek istiyorum. Sizlerin meydana getirdiği TOBB camiası, özel sektörün birlikten doğan gücü oldu. Biz, bir olduk, iri olduk, diri olduk. Sesimiz daha gür çıktı. Biz, bir oldukça önümüzdeki engelleri aştık, yeni yollara çıktık. Bu çatı altında hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık. Her fikri, her sesi farklı bir heyecanla dinledik. “İstişare sünnettir” öğüdüne bağlı kaldık. İstişare ve diyalog kapısını her zaman açık tuttuk. Gönüllerimizi de aklımızı da farklı seslere, farklı düşüncelere açtık. Bu ülkenin bütün renklerini kucakladık. Sizlerin sayesinde Anadolu’nun sesi, yüreği olduk. Anadolu’nun nabzı işte burada atmaya başladı. Anadolu’nun duygularının, taleplerinin, hayallerinin tercümanı olan, aktif, dinamik bir TOBB meydana geldi. Türkiye’nin en büyük çatı örgütü işte böyle ortaya çıktı. Ülkeye güven veren, herkesin fikrini sorduğu, her kesimin danıştığı, büyük bir aile olduk. Bunu hep birlikte başardık. Biliyoruz ki büyük güç büyük sorumluluk getirir. Biz hep bu bilinçle hareket ettik. Birlik ve bütünlük dedik” diye konuştu.

“Ne başardıysak sizlerin sayesinde”

Konuşmasında değişim ve dönüşümün öncüleri olduklarına vurgu yapan Rifat Hısarcıklıoğlu, “Sorunlara teslim olmadık. Olumsuza odaklanmadık, yakınmadık. Yeri geldi fikir verdik, düşünce verdik, ilham verdik. Bütün dünyaya bu milletin neler yapabileceğini gösterdik. Bugün artık her alanda, herkesle rekabet eder hale geldik. Son 10 senede milli gelirimiz özel sektör eliyle yüzde 63 büyüdü. Özel sektör olarak bu dönemde 5 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. İhracatımız 4 katına, turizm gelirimiz 3 katına çıktı. Ülkemizi dünyanın 16. büyük ekonomisi yaptık. Tüm bunları sizlerin, özel sektörümüzün inancı, becerisi ve gayretiyle başardık. Hem biz kazandık, hem ülkemiz kazandı. Biz, girişimciliğin örgütlü gücünün bir ülkeye neler katacağının, dünyadaki en güzel örneği olduk. Kimin sayesinde bunu başardık; Odalarımızın sayesinde, Borsalarımızın sayesinde, işte bu salonu dolduran sizlerin sayesinde. Ne yaptıysak, neleri başardıysak, sizlerden aldığımız güçle, destekle yaptık. Hep birlikte çalıştık, hep birlikte başardık. Baş başa, el ele vermeyince taş yerinden kalkmaz. Elde ettiğimiz başarının tamamı ekip çalışmamızın sonucudur. Hep beraber, Odaların, Borsaların ve TOBB’un hizmet kapasitesini artırdık. Reel sektöre hizmet üreten merkezler haline geldik. Bizler son 10 yılda olduğu gibi, daha fazla çalışacak, daha fazla üretecek, daha fazla istihdam sağlayacak, daha fazla yatırım ve ihracat yapacağız. Biz kendimize güveniyoruz! Bu millet de bize güveniyor. Sizlerin meydana getirdiği bu büyük camia, güçlü ekonomi ve güçlü Türkiye’nin teminatıdır. Dün olduğu gibi bugün de büyük Türkiye için, yeni ufuklar için koşmaya devam edeceğiz. İddia ediyorum; Türkiye hak ettiği yere kavuşacak. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri Türkiye olacak. Bunu da hep birlikte başaracağız. Kardeşliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz hep daim olsun. Yolumuz, bahtımız her daim açık olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

“Hükümet, bu potansiyelin farkında”

TOBB’un Mali Genel Kurul Toplantısı’na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise yaptığı konuşmada, reel sektörün çatı kuruluşu olan TOBB'un, Türkiye'nin ekonomisine yön veren, güç katan kuruluşlarından biri ve en büyüğü olduğunu söyledi. Hükümetin, ekonominin en büyük gücünün tacir ve sanayiciler olduğunu her zaman ifade ettiğini belirten Yazıcı, "Sizler, sadece kendi sofranıza değil; binlerce insanın sofrasına aş getirme gayretinde olan insanlarsınız. Hükümetlerimiz göreve geldiğinden beri bu potansiyelin hep farkında olduk, özel sektörün önünü her zaman açtık. Sizleri bağlayan zincirleri kırdıkça Türkiye'yi bağlayan zincirleri de kırdığımızı gördük. Biz bunları yaparken bir şeyi hiç unutmadık: 'Yapacağı işi ehli ile istişare edene, o işin en güzeli nasip olur.' Biz bu hadisi şerifi her zaman kulağımıza küpe, gönlümüze pusula yaparak yolumuza devam ediyoruz. Biz işin ehlinin fikrini her zaman sorduk. Hiçbir zaman bir dayatma içerisinde olmadık. Hiçbir zaman 'sen sus' demedik. Tam tersine 'sen söyle, sen iste, sen öner' diye teşvik ettik. Sonuçta da Allah'a şükür bu başarıları, bu büyük hizmetleri hep birlikte ortaya koyduk. Cumhuriyetimizin 100. yılı için büyük hedeflerimiz var. Bu hedefleri birlikte gerçekleştireceğiz. Hükümet olarak burada bizim görevimiz, sizin önünüzü açmak, önünüzdeki engelleri kaldırmaktır. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Bakanlık olarak da özel sektörümüzün rekabet gücünü artırmak için çalışıyoruz. Hedefimiz, dünyadaki rakiplerinize karşı sizlere avantaj sağlamak. Bunu yaparken de elbette büyümüş, güçlenmiş bir Türkiye'yi kurguluyoruz. Bu doğrultuda da hemen her gün proje üretiyor ve bu projeleri hayata geçiriyoruz. Tüm çalışmalarımızı iki cümleyle özetliyoruz. Türkiye'yi ticaretin en kolay yapıldığı bir ülke haline getirmek ama bu yetmez. Aynı zamanda en güvenli ticaretin yapıldığı ülke haline getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Hısarcıklıoğlu’ndan Samsun heyetine yakın ilgi

Öte yandan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mali Genel Kurul öncesi verilen yemekte Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası heyetine yakın ilgi gösterdi. Samsun heyetiyle yakından ilgilenen Hisarcıklıoğlu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’la bir süre sohbet etti. Öte yandan Mali Genel Kurul’a katılan TOBB Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak da, Samsun heyetine büyük ilgi gösterdi. Boydak, Mali Genel Kurul Toplantısı’nda karşılaştığı Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’la samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat” Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat”
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda kamu bankalarınca açıklanan yeni kredi destek paketlerinin sektörler ve yerli üretimin canlanması için önemli fırsat olduğunu söyledi.
Murzioğlu: “Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” Murzioğlu: “Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz”
24 Haziran, 2020
Video konferansla gerçekleştirilen Samsun TSO Mayıs-Haziran ayları birleştirilmiş Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, pandemi ile birlikte yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen iş dünyası olarak yılmadan, yorulmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceklerini söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu