Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun TSO ile TSE işbirliği yaptı « Geri
Samsun TSO ile TSE işbirliği yaptı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.
 27 Kasım, 2012


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerin TSE hizmetlerinden daha uygun maliyetlerle faydalanabilmeleri adına Türk Standartları Enstitüsü arasında, “Kalibrasyon İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın kasım ayı olağan meclis toplantısı, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk’ün katılımı ile gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Sedat Demirci başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, gündeme ilişkin konuşma yaptı. TSE Başkanı Hulusi Şentürk’ü meclis çatısı altında ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Murzioğlu, yaptıkları protokolün önemine işaret etti.

Ekonomilerin giderek birbirine entegre olmasının doğal bir sonucu olarak dünyanın artık tek bir pazar haline geldiğini ifade eden Başkan Murzioğlu, “Sınırların ürün ve hizmetler için geçerliliğini yitirdiği bu sistemde kaçınılmaz olarak tüm dünyayla rekabet etmek durumundayız. Bu da beraberinde tek belge, tek standart anlayışı getiriyor. Başka bir ifadeyle gerek ulusal gerekse küresel pazarda yer alabilmek, diğer üreticilerle rekabet edebilmek için için standartlara uygun üretim yapılması zorunlu hale gelmiştir. Biz de Samsun olarak dünyanın yüzden fazla ülkesine ihracat yapıyor, ürün satıyoruz. Bu ihracatımızın artarak devam edebilmesi için standartlara uygun üretim yapmamız kaçınılmazdır. Standart denince de ilk akla gelen kurum hiç şüphesiz Türk Standartları Enstitüsüdür. Bizim kardeş kuruluşumuz olarak gördüğümüz TSE bu anlamda en büyük destekçimiz olmuştur. Özellikle küçük işletmelerin TSE hizmetlerinde daha fazla yararlanabilmesi Türk Ekonomisinin ve özellikle Türk Dış Ticaretinin gelişimi için büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda bu standartların uygulanması hususunda özellikle küçük işletmelere yönelik TSE hizmetlerine erişimi bağlamında destek mekanizmaları artırılmalıdır. Bizler de bugün TSE hizmetlerinden üyelerimizin daha uygun maliyetlerle faydalanabilmeleri adına Türk Standartlar Enstitümüzle, kalibrasyon ve eğitim konularında protokol imzalamak üzere bir arada bulunmaktayız. Üyelerimize daha az maliyetle bu hizmeti sağlamak adına bize destek olan Türk Standartları Enstitüsüne teşekkürlerimizi sunuyorum. Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sayın Hulusi Şentürk’e kentimize gelerek bizlere bu desteği verdiği için teşekkür ediyor, protokolün camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ardından ise Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk ardından ise, “Küresel Ekonomik Sistem İçerisinde Standardizasyon ve Belgelendirmenin Stratejik Önemi” konulu konuşma yaptı. Hulusi Şentürk, Türkiye’nin küresel ekonomiler arasında yer alabilmesi için sanayicinin standartlara uygun üretim yapmanın bir adım daha ötesine geçerek, standartları belirleyen güç olması gerektiğini söyledi. Küreselleşme sürecinin son 15 yıl yoğun olarak yaşandığını ve kendisini her geçen gün daha da hissettirdiğini belirten Hulusi Şentürk, “İster destek verelim, ister karşı çıkalım küreselleşme bugün dünyada bir realitedir. Dolayısıyla ülkeler bu realiteyi göz önünde bulundurmak zorundadır. Küreselleşmenin temelini ise ekonomik küreselleşme oluşturmaktadır. Biz de yaşanan sürecin gereklerini yerine getirebilmek ve bu süreçte var olabilmek için gerekli önlemleri almak mecburiyetindeyiz. Küresel ekonominin dayandığı en önemli temellerden bir tanesi standardizasyondur. Çünkü küresel ekonominin olmazsa olmazı standarttır. Ürettiğiniz bir parçanın o ürüne monte edebilmeniz için o ürünün standardına uygun olması lazım. Aksi taktirde bu üretiminizin hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla standartlar dünya ekonomisinde önemi hızla artan bir kavramdır. 2010 verilerine göre dünya ekonomi büyüklüğünün yüzde 20’si standartlara dayalı üretimden oluşuyor. Bu oran hızlı bir şekilde de yükseliyor. Bu işin üretim boyutu. Sadece ürünün standartlara dayalı olması yetmiyor. Biliyorsunuz ürünler ülkeden ülkeye hareket ederken çeşitli testlere tabi tutulması ve belge gösterme mecburiyeti var.  Eğer standartlara hakim değilseniz, standartlara uygun üretim gerçekleştirmiyorsanız küresel pazarda başarılı olma şansınız yok” dedi.

İş dünyasının standartlara uygun üretimi zoraki nikah gibi gördüğüne vurgu yapan Şentürk, “Alman standartları teşkilatının web sayfasına girip oradaki raporları okursanız standartlara dayalı üretim, üretim verimliliğini yüzde 13 artırdığını göreceksiniz. Standardın bir mantalitesi vardır. Siz bunların hiç birine uymadığınızda verimliliğinizi artırmamanız gayet normaldir. Fransızlar standartlar savaşı diye bir kavram kullanır. Çünkü standart dediğiniz şey aslında oyunun kuralını belirlemedir. Gelişmiş ülkelere baktığınızda standartlara uygun üretim aşamasının bir adım daha önüne geçtiklerini, artık standartları belirleyen ülke olmanın mücadelesini verdiğini görürüz. Uluslararası teşkilatlarda Almanya, Fransa, İngiltere yoğun biçimde yer alır. Bunlar 300, 400 komitede yer alırken, bize gelince sadece beş komitede yer alırız. Almanya’da iş adamları, sanayici standartların belirlendiği komitelere girebilmek için üste para verir. Türkiye’de ise üste para istiyorlar. Ödüyoruz da. Birileri standartları belirleyen olmak için para vermeye hazır, bizde ise tam tersi. İşte bu gelişmiş ülkelerle, Türkiye’nin standartlara bakışındaki farkı ortaya koyuyor. Eğer Türkiye’nin bir 2023 vizyonu varsa ki; var, o zaman bunun gereğini yerine getirme mecburiyetimiz de var” diye konuştu.

Standartlara hakim olamayan, standartların belirlenmesini etki edemeyen bir Türkiye’nin dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisine girmesinin mümkün olmadığının altını çizen Hulusi Şentürk, “Bugün teknolojisini istediğiniz kadar eleştirdiğiniz Çin’in standartlarla ilgili dört bin öğrencinin eğitim gördüğü mühendislik fakültesi var. Çin bugün standartlığın mühendisliğini kurmuştur. Türkiye’de ise standart denince ciddi bir ilgisizlikle karşılaşıyoruz. Burada TSO, iş dünyamız ve üniversitelerimizin derhal işbirliklerini artırarak çözümler üretmesi gerekiyor. Çünkü kuralları rakipleriniz koyduğu sürece siz kaybetmeye mahkumsunuz. Dün elinizi kolunuzu sallayarak mal sattığınız Irak’ta bugün TIR’larınız bekliyor. Niye derseniz, standartlarla alakalı. Bize bugüne kadar neredeydiniz diye de sorabilirsiniz. Bu konuda haklısınız da. Ama dünü konuşmanın hiç kimseye faydası yok. Dün ne olduysa oldu. Bundan sonrasına bakmamız gerekiyor. Artık işi doğru yapmamız gerekiyor. Bu sebeptendir ki; aylardır il il dolaşarak sanayicilerimizle bir araya gelerek konunun önemini anlatıyoruz. Biz maliyetlerinizi düşürebilmek için adımlar attık. Şu an sessiz sedasız bin dış denetçiye ulaştık. Hedef 10 bin dış denetçi sayısına ulaşmak. Artık sorunları masaya yatırılıp ortak çözümler üretebilme alışkanlığına sahip olmamız gerekiyor. Biz birbirimizin müşterisi değiliz. Sanayicilerimiz bizim ortağımız. Sanayiciler TSE’nin hissedarı, patronu. Dolayısıyla biz personelimize, patronunuzu memnun etmeye çalışın diyoruz” diye konuşarak sözlerini tamamladı.

Ardından ise Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile TSE Başkanı Hulusi Şentürk, “Kalibrasyon İşbirliği Protokolü”ne imza attı. İmza töreninden sonra Başkan Murzioğlu, Hulusi Şentürk’e günün anısına hediye taktim etti. Meclis gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sonra erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan Çiftçi’ye, “Hayırlı olsun” ziyareti Samsun TSO’dan Çiftçi’ye, “Hayırlı olsun” ziyareti
27 Ağustos, 2020
Samsun TSO Yönetimi, Tekkeköy İlçe Kaymakamlığı’na atanan Hayrettin Çiftçi’ye “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.
Samsun TSO Eylül ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi Samsun TSO Eylül ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi
23 Eylül, 2020
Samsun TSO Eylül ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında, video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu