Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Öncelik ihracatın artırılması « Geri
Öncelik ihracatın artırılması
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun şehrinin iki tane önceliği varsa bunun en önde geleninin ihracatın artırılması olduğunu söyledi.
 27 Haziran, 2013


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun şehrinin iki tane önceliği varsa bunun en önde geleninin ihracatın artırılması olduğunu söyledi. Samsun TSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz de, konuşmasında gündemlerindeki en önemli konunun ihracatın artırılmasına dönük çalışmalar olduğunu ifade etti.  

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’da yeni oluşan meclise hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, “Şehirler ve Yaşam” isimli bir sunum yaptı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı çok önemsediğini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Kalbi ve içten duygularla söylüyorum sizlerin başarısını, şehrimin başarısı olarak görüyorum. Yeni görevinizde başarılar diliyorum. Şehrimiz için hayırlı ve uğurlu olsun. Samsun’la ilgili dolu dizgin koşuyoruz. Şehircilikle ilgili hiç endişeniz olmasın. Ama ekonomi ve ihracatla ilgili konuda yapmamız gerekenler var. Ticaret ve Sanayi Odamızda bu bilinçte. Ben bu bakımdan da çok mutluyum. Önümüzdeki dönem için iki tane hedefiniz nedir diye bana soruyorlar, ben de ne yapacağım yapacağım şehrimin ihracatını artırmakla ilgili olayı en önemli işim olarak görüyorum diye cevap veriyorum. Bu şehrin iki tane önceliği varsa bunun en önde gelenlerden bir tanesi şehrin ihracatının artırılmasıdır. Belki bugün bu bilinç yok ama Türkiye’nin şehirleri birbirleriyle mukayese edilirken yaptığı ihracata bakılacak. İlk bu soru sorulacak. Bu ilk soruyu geçmemiz lazım. Bunu sizlerle beraber aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Başkan Yılmaz ardından ise, “Şehirler ve Yaşam” adı altında meclis üyelerine yaklaşık bir saat boyunca bir sunum yaptı. Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 'Estetik Kurul'un yaptığı çalışmalar ve markalaşma ile ilgili bilgiler verdi. Yılmaz, "Estetik Kurul yönetmeliği hazırladık. Estetik Kurul, mesela Atatürk Bulvarı'nın fotoğraflarını çekecek ve çirkin olanları sıralayacak. Bize olması gerekeni gösterecek. Bunu biz şu anda Çiftlik (İstiklal) Caddesi'nde deniyoruz. ‘Çiftlik Caddesi’ni bir AVM Caddesi haline getireceğiz’ diye bir söz verdik. Çiftliği şimdi giydireceğiz. İsteyenin istediğini yaptığı şekilde değil de bir mimari öğeye ya da renkler harmonisiyle yapmaya çalışacağız. Biz buna şehirleşmenin kimliği diyoruz. Buna dünya şehircileri böyle diyor. Samsun denilince akla bir şey gelmesi lazım. Mesela, Konya denilince Hz. Mevlana gelmesi gibi. Bu yolda bir çabamız var. Bu yolun başında, Samsun bir 19 Mayıs şehridir. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında büyük Atatürk'ün ‘Ben Türkiye'de Kurtuluş Mücadelesi’ni Samsun'dan başlatacağım’ diye seçişi Atatürk'ün bu kararı marka yolculuğunda bizim için önemli bir parametredir. Dünya şehirlerinde olduğu gibi Türkiye’deki şehirlerde de hızlı değişimler var. Bu modernleşme sürece içinde biz de şehirlerimize nasıl bir felsefi anlam yüklüyoruz. Ülkemizde 2000’li yıllardan itibaren kentsel dönüşüm önem kazandı. Bugün şehrimizde de bir yerlerden bir yerlere çok şükür geldik. Dünyada turizm çok önemli bir yere sahip. Bu pastadan pay alabilmek için şehir yönetimlerimizin düzgün, kimlikli, görülmeye değer, ilgi çekici öğeleri barındıran şehirler yapması gerekiyor. Şehrimiz turizmden hemen hemen hiç pay almıyor ama bu payı mutlaka yükseltmemiz lazım. Biz de turizm altyapı konusunda da çok şükür gayret ediyoruz” diye konuştu.

Ardından ise Samsun TSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, iki toplantı arasında yürütülen çalışmalar hakkında meclisi bilgilendirdi. Meclise katılımlarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Haluk Akyüz, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Samsun’da gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili oldukça önemli bilgiler verdi. Kentimizin gelişimi konusunda vermiş olduğu katkılardan dolayı camiamız adına kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Gündemlerindeki en önemli konulardan birinin de ihracatın arttırılması konusu olduğunu kaydeden Akyüz, “Master Planımızı hazırladık.  İhracat konusunda şu anda hangi noktada olduğumuz ve 2023 yılına kadar yapılması gereken çalışmalar bu planda var. Arkadaşlarımızın girişte sizlere dağıttığı İhracat Planımız, Odamız web sitesinde de mevcuttur. Şüphesiz ihracat konusunda bundan sonra yapacağımız tüm çalışmalar da, bu plan çerçevesinde olacaktır. Aynı zamanda, Samsun İhracatçı Birliği’nin kurulması ve Eximbank Samsun Ofisi’nin açılması ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bildiğiniz üzere Rusya da, öncelikli ihracat pazarlarımız arasında. Dün ve bugün de Türk Rus İş Forumu kapsamında Samsun’a gelen Rus Heyeti ile görüşmeler gerçekleştirdik. Yine üyelerimizin yurtdışı bağlantılarını geliştirmek açısından yapmış olduğumuz başlıca faaliyetlerimizden biri uluslararası fuarlara ve iş görüşmelerine katılmak. Son olarak, İstanbul’da ASKON tarafından düzenlenen İş Geliştirme Fuarında stand açtık. Standımızda medikalden tekstile, gıdadan inşaat malzemelerine bir çok sektörde yer alan 13 firmamız önemli iş görüşmeler gerçekleştirdiler” dedi.

Haziran ayı içerisinde yapılan ziyaretler hakkında da bilgi veren Haluk Akyüz, “Bu ay içinde pek çok ziyaret ve kabul gerçekleştirdik, ancak bunlardan Almanya’nın kardeş şehrimiz Kiel’den gelen konuklarımızın ayrı bir yeri vardı. Avrupa İşletmeler Ağı İş Geliştirme Proje Müdürü Jenny Dümon ile petrokimya enstitüsünde ayarlanabilir aletler üreten Timm Elektronik Şirketi’nin sahibi Thomas Overbeck’in yapmış oldukları ziyarette üyelerimizle ortak iş yapabileceklerini gündeme getirdiler. Bizler de ilgili üyelerimizle görüşmelerini sağladık. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Üst Düzey yöneticilerini Odamızda ağırladık. Banka’nın uzun vadeli ve çok düşük faizle sağladığı kredilerin yanında, girişimcilere yönelik proje geliştirme, eğitim, seminer ve danışmanlık hizmetleri gibi konularda işbirliğimizi artırma kararı aldık.  Aynı zamanda, Kadın Girişimciler Kurulumuz kentimizde kadın girişimci sayısını artırmak adına büyük çaba sarfediyor. KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdikleri Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan 54 girişimci adayına sertifikalarını verdik. Benzer bir çalışmayı Temmuz ayı içerisinde Genç Girişimcilerimiz de yapacak. Umuyorum bu çabaların sonunda girişimci adayları, odamız desteğiyle iş hayatlarında başarılı olurlar.

Akyüz, konuşmasının sonunda Oda koordinatörlüğünde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi’nin AB Öykü Yarışması’nda elde ettiği başarıyı meclis üyeleriyle paylaştı. Akyüz, “Farklılıklar İçinde Birlik konulu 2013 AB Öykü Yarışması’nda, AB Bilgi Merkezimiz tarafından Samsun’u temsilen yarışmaya katılan, Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Firuze Nur Atmaca, 4 bin 500 öğrenciyi geride bırakarak Türkiye birincisi oldu. Bize bu gururu yaşatan öğrencimize ve destek veren öğretmenlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum” diye sözlerini tamamladı.

Toplantıda ayrıca, meclis üyeleri Murat Keskin, Metin Aktürk, İhsan Kaptanoğlu ve Mustafa Hakan Güngörmüş gündem dışı söz aldı. Meclis, gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından sona erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı Murzioğlu’ndan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı
29 Ağustos, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Zafer Bayramı'nın milli birlik ve beraberliğin en güzel yansıması olduğuna dikkati çekerek, "Tarihimiz milletimizin yazdığı şanlı destanlarla doludur. 30 Ağustos Zaferi ise, ulusumuzun yeniden dirilişi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurularak uluslararası alanda kabul görmesinin en önemli adımıdır” dedi.
Büyükelçi Kiondo’dan Tanzanya’ya yatırım daveti Büyükelçi Kiondo’dan Tanzanya’ya yatırım daveti
27 Ağustos, 2020
Tanzanya hakkında bilgi vermek, var olan ticari ilişkileri değerlendirmek, yeni iş birlikleri geliştirmek ve yatırım fırsatlarını anlatmak adına Samsun’a gelen Büyükelçisi Prof. Elizabeth K. Kiondo, Samsunlu iş insanlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet etti.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu