Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Meslek sahibi oldular « Geri
Meslek sahibi oldular
Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesini tamamlayan kursiyerler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.
 21 Mart, 2013


Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesini tamamlayan kursiyerler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi, Mali Destek Programı çerçevesinde Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin proje ortağı, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve İşkur İl Müdürlüğü’nün de proje iştirakçileri olduğu, “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin sona ermesi nedeniyle tören düzenlendi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen tören kursiyer Alper Güley’in konuşmasıyla başladı. Törende konuşan Alper Güley, çok zengin ve faydalı kurs gördüğünü ifade ederek, “Kurs hem mesleki anlamda hem de hayata dair bir çok kazanım elde etmemi sağladı. İyi ki de bu kursa gelmişim. Projeyi düzenleyenlere ve bize kurs boyunca değerli bilgilerini aktaran eğitmenlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından söz alan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en önemli sorunlarının başında işsizlik ve istihdam geldiğini belirterek, “Çok sayıda işsiz mevcutken, yapılan çalışmalar göstermektedir ki birçok sektörde ara eleman temininde zorluklar yaşanmaktadır. Rekabetin hızlandığı ve koşulların zorlaştığı bir ortamda satış tekniklerini bilen, ürün özellikleri ve müşteriye sağlayacağı faydaları etkili bir şekilde ifade edebilen, ürün ve hizmetleri tanıtabilen, satışı gerçekleştirerek müşteriyi memnun ederek uğurlayan, nitelikli, dünyayı ve sektörü takip eden iyi donanımlı eskiden tezgahtar olarak adlandırılan perakende satış temsilcilerinin önemi ve ihtiyacı artmaktadır. Samsun ve bölgemizdeki firmalar içinde bu geçerlidir. Samsun TSO Vakfının kurucusu olan ve tacirlerin ve şirketlerin kayıtlı olmak zorunda olduğu Samsun TSO’ya bünyesinde 2000’e yakın perakende ticaret yapan üye bulunmaktadır. Öte yandan iki büyük Alış Veriş ve Yaşam Merkezi içerisindeki çok sayıda mağaza,  yapı sektörü ile toptan alışveriş sektöründe faaliyet gösteren iki büyük market zinciri, teknoloji alanında faaliyet gösteren büyük mağaza zincirleri ilimizde tüketicilere ürünlerini sunmaktadır. Bunun yanı sıra proje hazırlanırken yapımı devam eden ve şu an açılmış olan dört büyük AVM ile bu ay sonunda açılışı yapılacak Karadeniz Bölgesinin en büyük AVM’si olacak bir başka alışveriş merkezinde faaliyet gösterecek işletmelerde çok sayıda nitelikli, kalifiye satış elemanına, temsilcisine ihtiyaç olacağı aşikardı. Ayrıca Vakfın kurucusu olan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın perakende sektöründe faaliyet gösteren üyeleri ile yapılan yüz yüze görüşmelerde, toplantılarda, eğitimlerde de işletmelerin bu ihtiyacı şiddetle belirtilmekte ve bu konuda bir çalışma yapılması istenmektedir. Bu nedenlerle yola çıkarak hazırladığımız proje ile 15-29 yaş arası en az lise mezunu gençlerden oluşan 50 işsiz gence iki ayrı grup halinde, "Perakende Satış Temsilciliği” alanında 3 ay ve 348 saat süren 18 ayrı ders başlığında eğitimler verdik. Bu 50 gencimizden 41 kişi kursu başarı ile bitirerek bugün sertifika almaya hak kazandılar. Projemizin gerçekleştirilmesinde bizlere destek olan herkese, her kurum ve kuruluşa çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçarslan ise, Türkiye’de işsizlikten çok mesleksizliğe dikkati çekerek, “Bu konuyla ilgili gerek kurumumuz, gerekse sivil toplum örgütleri adeta savaşıyor. Türkiye genelinde 165 bin açık iş talebimiz var. Samsun’da ise bu rakam 600’lerin üzerinde. Ama bizden iş arayanların talebi ise bunun üç, dört katı. Sorun talep uyuşmazlığında. Arz talep meselesi birbirini karşılamıyor. Kişiler az emekle, çok paraya masa başında iş istiyor. İşverende işi en iyi yapanı istiyor. Meslek edindirmeyle ilgili gerek kurumumuzun gerekse sivil toplum örgütlerinin çok başarılı çalışmaları var. Ama yeterli değil. Bu sorun hep birlikte çözülecek bir konu. Kurum olarak işbirliğimizi artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Bu kursu çok önemsiyorum. Çok güzel bir eğitim aldılar. Burada kursa katılanlardan benim isteğim işlerinde biraz sabır göstermeleri. Sabretmeden bir şey olmuyor. İnşallah bu tür projeleri bundan sonra da yürütmeye devam ederek, ilimize, işadamlarımıza katkı da bulunmayı diliyorum” dedi.

Milli Eğitim İl Müdürü Dr. Mustafa Cora da, düzenlenen kursun önemine işaret ederek, “Satış temsilciliği çok önemli. Bugün burada genç arkadaşlarımızın eğitimlerini tamamlayarak, sertifikalarını alırken görmekten mutlu oldu. Kursun düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

Ardından da 18 ayrı ders başlığında 3 ay ve 348 saat süren kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere ve kursiyerlerin eğitimlerini üstlenen eğitimcilere sertifikaları verildi. Törene ayrıca, Samsun TSO Meclis Başkanı Sedat Demirci, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Haluk Akyüz ve Mustafa Kemal Şahin, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, Samsun TSO Meclis üyeleri, İl Defterdarı Hayati Dinç, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selami Göz, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Osman Reis ve çok sayıda davetli katıldı.

Fotoğraf altı: Törende ayrıca, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 18 ayrı ders başlığında 3 ay ve 348 saat süren kursu katılan kursiyerlerin eğitimlerini üstlenen eğitmenlere teşekkür belgesi verdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat” Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat”
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda kamu bankalarınca açıklanan yeni kredi destek paketlerinin sektörler ve yerli üretimin canlanması için önemli fırsat olduğunu söyledi.
TOBB Yönetimi, Büyükelçi Chilcolt ile istişarede bulundu TOBB Yönetimi, Büyükelçi Chilcolt ile istişarede bulundu
5 Haziran, 2020
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısı'na katıldı. Toplantıya, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcolt da katıldı. Toplantıda, COVID-19, Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkileri ve müzakereleri yürütülen Serbest Ticaret Anlaşması gibi konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu