Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Ekonomi Bakanlığı’ndan Samsun TSO’ya plaket « Geri
Ekonomi Bakanlığı’ndan Samsun TSO’ya plaket
Ekonomi Bakanlığı, iki yıl önce Samsun’la birlikte beş ilde uygulamaya koyulan KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi’ne katkı ve desteklerinden dolayı Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı teşekkür plaketi ile ödüllendirdi.
 23 Kasım, 2013


Ekonomi Bakanlığı, iki yıl önce Samsun’la birlikte beş ilde uygulamaya koyulan KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi’ne katkı ve desteklerinden dolayı Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı teşekkür plaketi ile ödüllendirdi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen ve KOBİ’lerin uluslararası piyasalarda daha rekabetçi olmalarını hedefleyen AB destekli KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi tamamlandı. Türkiye’nin ‘2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma’ hedefi açısından büyük öneme sahip olan KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi’nin kapanış toplantısı Ankara JW Marriott Hotel’de yapıldı. Katılımın oldukça yoğun olduğu törende Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz ile Oda Genel Sekreter Yardımcısı Okan Gümüş temsil etti.

 Toplantının açılışında konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, küresel ekonomiye yön veren ülkelerin hızla değiştiğini ve gelişmekte olan ülkelerin önümüzdeki dönemde dünya ekonomisinde daha etkin bir rol oynayacağını hatırlattı. Türkiye’nin bugün ekonomik büyüklük açısından dünyanın 17., Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olduğun hatırlatan Mustafa Sever, “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yayımladığı ekonomik görünüm raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4 oranında büyümesi öngörülmüştür. Yine büyüme alanındaki üstün performansımıza paralel olarak, 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatını 2012 yılında 152 milyar dolara ulaştıran Türkiye’nin başarısı tesadüf değildir. Bu başarı Türkiye’nin dünya rekabet ortamını doğru teşhis etmesinin, doğru ekonomik stratejiler belirlemesinin ve kararlı çalışmasının bir sonucudur” diye konuştu.

2007 yılında Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi ile başlayan maratonunun KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi ile devam ettiğini anlatan Sever, şunları söyledi:

 “Samsun, Çorum, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Trabzon’da ihracat odaklı kümelenme yaklaşımını, işbirliği kuruluşlarımızın öncülüğünde hayata geçirdik. Gururla ifade etmek isterim ki, hedefi KOBİ’lerimizin uluslararası piyasalarda rekabet güçlerini artırmak olan projemiz üç yılın sonunda hedeflerine tamamıyla ulaşmıştır. Bunun en güzel kanıtı projemizde yer alan firmalarımızın işbirliği kuruluşları öncülüğünde bir araya gelerek elde ettikleri başarılardır. Bize göre bu başarılardan en büyüğü de kümelenme yaklaşımının işbirliği kuruluşlarımız ve KOBİ’lerimiz tarafından benimsenmesidir. Projemiz ile başlayan kümelenme çalışmalarının, Bakanlığımız UR-GE Tebliğinden yararlanarak üç yıl daha devam edecek olması proje kazanımlarımızı uzun dönemde rekabet kazanımına dönüştürecek alt yapıyı sunmaktadır. Proje deneyimlerimizin devlet desteklerine, devlet desteklerinin somut başarılara yansıdığını görmekten son derece memnunuz. Bir diğer kalıcı sonuç aldığımız alan ise; ortak rekabet alanları strateji belgesi ve bilgi yönetim sistemlerinin tamamlanması olmuştur.”

Toplantıda konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, KOBİ’ler için uygun ağ ve işbirliği stratejileri ile uluslararası rekabet gücünün artırılması için çok önemli olduğuna işaret etti. Szombati, güncel ve güvenilir verilere dayalı bölgesel ekonomik dinamiklerini oluşturulmasının, Türkiye'nin 500 milyar dolar olan 2023 yılı ihracat hedefine ulaşması açısından önemli olduğunu belirtti.

Kapanış toplantısında konuşan ECORYS International Müdürü Dr. Julia Djarova, proje kapsamında yapılan çalışmaların Türkiye ile Avrupa arasındaki işbirliğini arttıracağını söyledi. Proje ile Türk şirketlerinin icraat pazarlarını arttırmasını ve Avrupa ile bağlarının güçlenmesinin hedeflendiğin kaydeden Julia Djarova, Ekonomi Bakanlığının net ortaya koyduğu bu proje ile bütün Türk firmaları için hedeflere ulaşacak bir pratik çalışma olduğunu nitelendirdi. Avrupa’nın bölgesel dinamiklerden yararlanmak istediğini bu amaçla yakın dönemde 2014-2020 bütçesinde AB tarafından bir karar alındığını, buna göre Avrupa’nın bundan sonraki dönemde kullanılmak üzere bu konuya 100 milyar Euroluk bütçe ayırdığını açıkladı. Bu kararın uluslararası rekabetin arttırılması açısından bir çığır açacağını savunan Julia Djarova,  aşağıdan yukarıya dinamizm ve akıllı uzmanlaşma açısından önemli bir adım olduğun belirtti. URGE projesinin de rekabetin arttırılması için önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan Julia Djarova, işbirliğinin ve kümelenmenin rekabetin arttırılması ve büyümenin gerçekleştirilmesi için gerekliliğini anlattı Djarova, ticaret ve sanayi odalarının da projeye büyük  katkı sağladığını ifade etti.

Konuşmaların ardından ise Ekonomi Bakanlığı’nca aktifleştirilen ve bundan sonra da sürekli olarak güncellenecek olan küme bilgi sistemi (www.kumelenme.gov.tr),  butona basılarak resmi açılışı yapıldı. Daha sonra da, KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi’ne katkı ve destek veren beş ilin Ticaret ve Sanayi Odaları’na plaketleri verildi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın plaketini ise Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’in elinden aldı.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi

 Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen Proje, aynı değer zincirinde yer alan KOBİ’ler arasında bilgi ve inovasyona dayalı işbirliklerini artırarak, küresel arenada rekabet edebilmelerini amaçlıyor. 2011 yılı Şubat ayında başlayan AB ve Türkiye’nin ortaklığında finanse edilen Proje aynı sektörde yer alan, birbirleri ile benzer alanlarda faaliyet gösteren firmaların iş ve üretim süreçlerinde ortak ihtiyaçların tespitine dayanan stratejiler geliştirilmesi ve uygulanmasını teşvik ediyor. Projenin bir diğer önemli hedefi ise bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltma konusunda katkı sağlamak.

 Türkiye ekonomisinde kritik rol oynayan KOBİ’lerin sürdürülebilir ve nitelikli ihracata yönelik atacakları adımlar büyük önem taşıyor. Söz konusu adımların en doğru şekilde atılabilmesi için kalkınmada öncelikli bölgelerde faaliyet gösteren KOBİ’ler başta olmak üzere tüm işletmelere model teşkil edecek nitelikte olan Proje 5 pilot ilde uygulandı.

 Proje ile pilot iller olan Samsun, Trabzon, Çorum, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta Ticaret ve Sanayi Odaları ve İhracatçı Birliklerinin güçlü liderlik yapılarıyla desteklenen iş ağları olan kümelenme yapılarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedeflendi.

 Proje, Çorum’da ‘Tarım Ürünleri İşleme Makineleri’, Gaziantep’te ‘Ayakkabı Üretimi’, Kahramanmaraş’ta ‘Metal Mutfak Eşyaları’, Samsun’da ‘Sağlık Ekipmanları’ ve Trabzon’da ‘Gemi İnşa’ sektörlerinde uygulandı. Bu kapsamda kümelenme çalışmalarının yanı sıra bölgeler arası işbirliklerini sağlamaya yönelik olarak ilgili işletmelere, kişi ve kurumlara yol gösterici nitelikte araçların yer aldığı birçok çalışma da tamamlandı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” Murzioğlu: “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız”
14 Temmuz, 2020
FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminin dördüncü yılı dolayısıyla mesaj yayımlayan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Gücümüz milli irade, hedef büyük Türkiye” dedi.
Samsun TSO bir ilke imza attı Samsun TSO bir ilke imza attı
16 Temmuz, 2020
Samsun TSO, COVID-19 ile mücadele kapsamında, TSE tarafından yürütülen COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu şartlarını yerine getirerek Karadeniz Bölgesi’nde kamu kurum ve kuruluşları arasında bir ilke imza atarak, COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi aldı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu