Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Bu fuarda iş var « Geri
Bu fuarda iş var
  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ortak olduğu ve İŞKUR Samsun İl Müdürlüğü’nün ‘Bu Fuarda İş var’ sloganı altında düzenlediği ‘Samsun İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı(SAMİF)’ büyük ilgi gördü.
 27 Kasım, 2013


  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ortak olduğu ve İŞKUR Samsun İl Müdürlüğü’nün ‘Bu Fuarda İş var’ sloganı altında düzenlediği ‘Samsun İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı(SAMİF)’ büyük ilgi gördü.  

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından düzenlenen ve Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Canik Başarı Üniversitesi ile KOSGEB’in ortak olduğu Samsun İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (SAMİF)  Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde açıldı.

Fuarın açılış töreninde bir konuşma yapan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, kurumun 2003 yılından bugüne kadar geçen sürede yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti. Özkan, “Gençler ülkemizin geleceğidir. Gençlerimizi iyi yetiştirmemiz gerekiyor. 2003 yılında kurum olarak 65 bin kişiye istihdam sağladık. Oysa geçen yıl 550 bin istihdama ulaştık. Bu yıl ilk 10 ay itibariyle özel sektöre yetiştirdiğimiz insan sayısı 600 bindir. Hedefimiz bu rakamları milyonlara çıkartmaktır. Özellikle temel hedef aslında istihdamdır. Tek taraflı bir şeyin yapılması mümkün değildir. Bu fuar da gerçekten iş var. Nitelikli elemanlarda olacak. Burada olan gençlerin gözlerinin içi parlıyor. Sadece biraz desteğe ihtiyaçları var. Bu ortamları iyi değerlendirmek lazım. Gençler bugün burada forum doldururken ilgi alanlarını da dikkate alarak doldursun. Staj için imkanlar çıkacaktır. Eğer bir insan nitelikliyse, işveren muhakkak onu değerlendirir. Mutlaka bu sıralarda iş gücü piyasasını iyi tanımaya çalışın. Size istihdamda faydalı olacak kurum ve kuruluşlardan destek alın. Biz her zaman desteğe hazırız” diye konuştu. 

 ‘Ne iş olursa yaparım’ anlayışının artık bittiğini söyleyen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Türkiye gelişiyor ve değişiyor. Bu süreçte iş kollarında da yeni çalışma tekniklerinin karşımıza çıktığını görüyoruz. Artık ne iş olsa yaparım anlayışı bitiyor. Eğer bir noktada çalışacaksak belirli nitelikli kişiler olacak kendimizi hazırlamak zorundayız. İnsanlarımızı bu bağlamda ilk hazırlayan milli eğitim kurumlarımızdır. Bunun ikinci basamağı gençlerimizi geleceğe hazırlayan üniversitelerimizdir. Zaman zaman buraları bitirmek yetmiyor olabiliyor. Uzmanlaşmış insan olabilmek için bazen lisans veya doktora gibi yapılması gereken çalışmaları yaparak uzmanlaşmış kişiler olmak gerekiyor. Bu bakımdan İŞKUR, Halk Eğitim Merkezleri ya da Çıraklık Eğitim Merkezlerimizin çalışmaları var. Nitelikli insanların tespitleri yapılabilmesi adına kamu kurum ve kuruluşlarımızla zaman zaman toplantılarımız ve çalışmalarımız oluyor. Üniversitelerimizde yeni istihdamlara yönelik alanları takip edip alanlar ve bölümler açıyor. Samsun’da bu bağlamda çalışmalarımız sürüyor. Samsun’da bu güne kadar yürütülen önemli çalışmalar oldu. Ben emeği geçen herkese kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İstihdamın ülkenin gelişebilmesi adına önemli bir sözcük olduğunu söyleyen Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, “Birçok gencimizin stantlarda başvuru yaptığını gördüm. İstihdam o kadar sihirli bir sözcük ki, ülkenin gelişebilmesi adına çok önemlidir. Üniversitemiz olarak, bize düşen siz değerleri gençleri mesleğine giden yolda daha bilgili olarak yetiştirebilmektir. Mezunlarımız ne kadar çok istihdam edilirse, biz üniversiteler olarak bir o kadar başarılıyız. Bizim yetişmiş insanlara ihtiyacımız var. Gençlerimizin mutlaka daha yetişmiş ve donanımlı olması lazımdır” ifadelerini kullandı.

Samsun’da 6 bin 400 iş arayan kişiyi meslekle buluşturduğunu söyleyen İŞKUR Samsun İl Müdürü Kılıçaslan şöyle devam etti:

“21. yüzyıl bilgi çağıdır. Bilgi ilgiyle birleştirilirse bizlere ve halkımıza faydalı olacağını düşünüyorum. Samsun’da 6 bin 400 iş arayanı meslekle buluşturduk. Bizim de dünyanın da büyük sorunlarından birisi işsizlik değil, mesleksizliktir. Almanya’da 358 bin kalifiye eleman açığı var. Bu sayı bizde 250 bindir. Bu bağlamda bizler, sürekli kamu kurum ve kuruluşlarımızla bu sorunu çözmeye çalışmaktayız. Bu faaliyetleri sürdürürken sevgiyi asla ihmal etmemeye çalışıyoruz. Herkese istediği gibi bir iş bulma imkanımız yok. Biz işçiyle, işvereni buluşturmak için bir köprü oluşturuyoruz” açıklamasında bulundu. 

Konuşmaların ardından Vali Hüseyin Aksoy, programa katılan ve ‘At Şu Adımı’ adli seminer veren Kişisel Gelişim Uzmanı Ahmet Şerif İzgören’e maket Bandırma Gemisi ve plaket takdim etti. Daha sonra protokol üyeleri tarafından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Program Kişisel Gelişim Uzmanı Ahmet Şerif İzgören’in ‘At Şu Adımı’ adli semineriyle devam etti. Fuara ayrıca, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Atakum İlçe Kaymakamı Ali Bakoğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, çok sayıda iş adamı ve öğrenci katıldı. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da fuara ikinci gün katılarak bir söyleşi yaptı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Büyükelçi Ikbal, işbirliği için Samsun’da Büyükelçi Ikbal, işbirliği için Samsun’da
12 Mart, 2020
Samsun TSO tarafından düzenlenen, “Ülke Günleri” etkinliği çerçevesinde kente gelen Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Lalu Muhamad Ikbal, bir araya geldiği iş dünyasının temsilcileriyle, iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarını görüştü. 
Murzioğlu’ndan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı Murzioğlu’ndan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi mesajı
17 Mart, 2020
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, bu topraklarda kader birliği yapan insanların; vatan ve milletleri için tek yumruk olduğunu ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini Çanakkale’de gösterdiğini vurguladı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Toplam 2 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
1
65 YAŞ ÜZERİ İŞLETME SAHİPLERİNİ DE İLGİLENDİREN GENELGE YAYINLANDI
18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelge şu şekilde: “ Detay için tıklayınız.
2
Mesai Saati Değişikliği
T.C Samsun Valiliği’nin COVID-19 salgını nedeniyle 28.04.2020 tarihinden itibaren 09.00-12.30, 13.00-16.30 olarak uygulanan mesai saatleri; 27.05.2020 Çarşamba gününden itibaren tekrar, 08.30-12.00, 13.00-17.30 olarak uygulanacaktır.   Detay için tıklayınız.
KAPAT X