Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Vekiller Samsun TSO meclisinde « Geri
Vekiller Samsun TSO meclisinde
Samsun TSO’nun Mart ayı olağan meclis toplantısına katılan üç partinin Samsun Milletvekili, referandum ve anayasa değişikliği konusunda konuşma yaptı.
 30 Mart, 2017


Samsun TSO’nun Mart ayı olağan meclis toplantısına katılan üç partinin Samsun Milletvekili, referandum ve anayasa değişikliği konusunda konuşma yaptı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Mart ayı olağan meclis toplantısı Davut Altan Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantıya AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve MHP Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta da katılarak, referandum ve anayasa değişikliği üzerine konuşma yaptı.

Köktaş: "Bu anayasada otokontrol var"
Anayasa değişikliği maddelerini anlatan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, "Bu anayasanın Cumhurbaşkanına verdiği güç mevcut anayasadan daha az. 7 Haziran'da Cumhurbaşkanı Meclis’i erken seçime gönderdi, kendisi seçime gitti mi? Gitmedi. Şimdiki anayasada Cumhurbaşkanı Meclis’i seçime gönderiyorsa kendi de onunla beraber geliyor ve Cumhurbaşkanı iki dönemden fazla seçilemiyor. Buna itiraz ediliyor. Fakat Meclis de onu seçime götürebiliyor, otokontrol sağlanmış oluyor. Bu anayasada bir otokontrol var" dedi.

Zeybek: "Ondan sonra ne olacak arkadaşlar"
Hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "Şu anda biz Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanımız olduğunu biliyoruz. 2019'kadar Cumhurbaşkanı olarak kalacağını biliyoruz. Saygımız da sonsuz. Ama ondan sonra ne olacak arkadaşlar? Demokrasimizin daha güçleneceğini, yurttaşı devlet karşısında daha güçlü hale getirebilecek bir anayasa maddesi var mı bana onu söyleyin. Yasalar yurttaşı devletten korumak için yapılır. Bir bireyi Meclis’ten korumak için yapılmaz" diye konuştu.

Usta: “MHP bundan sonra her zaman oyun kurucudur
Anayasa değişikliğinin mevcut sistemden daha olumlu şeyler getirdiğini belirten MHP Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, "MHP silinecek, tarih olacak’ diyenler var. Türkiye'nin siyasi atmosferini düşündüğünüzde MHP bundan sonra her zaman oyun kurucudur. İyi çalışırsak bu sistemin ana gövdesi olacaktır. MHP için kimsenin kaygılanmasına gerek yok" şeklinde konuştu.

Murzioğlu'ndan bankalara tepki
Milletvekillerinin konuşmasının ardından meclis gündeminde konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Biliyorsunuz, hepimiz ticaret yapıyoruz, işçi çalıştırıyoruz. Alıyoruz, satıyoruz. Biraz sıkıntılarımız var. Piyasadaki daralmadan dolayı da sizin de bildiğiniz gibi ‘TOBB öncülüğünde bir Nefes Kredisi çıkartalım’ dedik. Aramızda bankacı arkadaşlar da var. Lütfen kusura bakmasınlar. Bana, 'Ya başkan, siz iki de bir bize sallıyorsunuz' diyeceksiniz ama haksız da değilim. Biliyorsunuz, piyasadaki daralmayla beraber bankalardaki faiz oranları da yükseldi. Bunun üzerine TOBB da, 'Bir sistem geliştirelim ve Nefes Kredisi adı altında, bankaların 12 ile 20 arasında istedikleri faiz karşısında biz de 9.99’dan kredi sağlayalım' dedi. Bu sistem için de Sayın Cumhurbaşkanımız bir toplantısında, 'İşte finansla, inovasyon budur' diye açıklama yaptı. Gerçekten bir yenilikti ve çok güzel bir sistemdi. Ama daralma o kadar çoktu ki; hükümet de, ‘Ben KOBİ kredisi dağıtacağım. Ve şu ölçekteki KOBİ’lere 50 bin lira kredi vereceğim’ dedi. Piyasaya sürüldüğünde 500 bine yakın talep oldu. Ama krediyi alan sayısı 15 bin kadardı. Hatta ben bu kürsüden bunun için, 'KOSGEB kredisi duvara tosladı' dediğimde basın da beni manşet yapmıştı. Daha sonra hükümet, 460 bin KOBİ’ye bu krediden vereceğini açıkladı. Bu arada da sicil affı çıktı. Ama gel gör ki bankalar, vereceği 50 bin TL kredi için çeşitli bahanelerle 20 bin TL vereceğini söyledi. Başvuru yapanlara, ‘Yok senin burada kırmızın var, yok yeşilin var’ dedi. Bir banka hem de kamu bankası, verdiği kredi karşılığında 387 TL masraf alırken, bir özel banka 29 TL karşılığında kredi verdi. Bankacı arkadaşlar lütfen bunu yapmayın. Böyle bir şey olmaz. 50 bin TL krediyi veriyorsun, benden 387 TL kesiyorsun. Bu bir yanlıştır. Ben ziyarete gelen tüm vekillerimize, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize gelen bakanlarımıza, tüm yetkili kişilere bu durumu söylüyoruz. Bu kürsüden bir kez daha sizlere duyurmak istedim. Bu sizin hakkınız. Hakkınızı da sonuna kadar arayın. Bir başka konu da Kredi Garanti Fonu garantisi altında verilen krediler. Gelin görün ki bu kredi için de müracaat eden arkadaşlarımızın serzenişleri var. İşi, gücü, hali iyi olan, cirosu iyi olan, paraya ihtiyacı olmayanların zorla peşinden koşup gel sana kredi verim deniliyor ama ihtiyacı olan sanayici, tüccar arkadaşımıza bu kredi verilmiyor. Lütfen üzerinden para kazandığınız tüccar ve sanayicilerimizi azıcık koruyun" diye ifade etti.

Meclis, gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sonra erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
KOBİ’lere Gümrük Birliği fırsatları ve zorlukları eğitimi KOBİ’lere Gümrük Birliği fırsatları ve zorlukları eğitimi
17 Aralık, 2019
Samsun TSO tarafından ihracatın geliştirilmesine yönelik kalifiyeli eleman yetiştirmek için uygulanmakta olan, AB destekli, “AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında,  iş dünyasının temsilcilerine yönelik, “Gümrük Birliği Anlaşmasının KOBİ’lere Sunduğu Fırsat ve Zorluk Alanları, Deneyim Paylaşımı”” konulu farkındalık semineri düzenlendi.
Novorossiysk Belediye Başkanı Diecenko,  Murzioğlu’nu ziyaret etti Novorossiysk Belediye Başkanı Diecenko, Murzioğlu’nu ziyaret etti
7 Aralık, 2019
Rusya Federasyonu’nun Novorossiysk Büyükşehir Belediye Başkanı İgor Diecenko, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
1
"Boost with Facebook" programı-Samsun
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu tarafından, TOBB partnerliğinde ve Hackquarters yürütücülüğünde, Facebook’un yerel işletmelerin büyümelerine ve insanların yeni iş bulabilmeleri için dijital beceriler edinmelerine yardımcı olmayı hedeflediği küresel projesi kapsamında Türkiye’de başlatılan "Boost with Facebook" programı Samsun’da gerçekleştirilecektir. Katılımlarınızı bekleriz.   Programın Adı: Boost with Facebook “Facebook ile Öne Çıkın” Tarih: 22 Ocak 2020 Çarşamba Yer: Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Davut Altan Meclis Salonu Saat: 09.00-13.00   Program: 09.00: Kayıt/ Networking 10.00: Facebook ve Instagram ile Online İş Portföyü Oluşturma: Değer Teklifi Workshop 11.00: Instagram Kullanarak Yeni Müşteriler Bul ve Hikayeni Anlat! 11.30: Facebook ve Instagram Reklamlarını Kullanarak Satışınızı Nasıl Arttırırsınız? 12.00: Facebook ve Instagram Detay için tıklayınız.
KAPAT X