Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
"Uluslararası Intermodal Lojistik Zirvesi" Samsun’da yapıldı. « Geri
"Uluslararası Intermodal Lojistik Zirvesi" Samsun’da yapıldı.
Samsun Lojistik Merkez’de düzenlenen, “Uluslararası Intermodal Lojistik Zirvesi”nde konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ülkemize yüksek standartlarda bir lojistik merkez kazandırarak önemli bir aşama kat ettik.
 21 Eylül, 2018


Samsun Lojistik Merkez’de düzenlenen, “Uluslararası Intermodal Lojistik Zirvesi”nde konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ülkemize yüksek standartlarda bir lojistik merkez kazandırarak önemli bir aşama kat ettik. Bunun kazananı Samsun olacaktır, ülkemiz olacaktır” dedi.

Tekkeköy ilçesinde bulunan Samsun Lojistik Merkezi, Uluslararası İntermodal Lojistik Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Birçok kamu kurumu görevlisi ve iş insanlarının katıldığı programda Samsun Lojistik Merkezi ve Türkiye’de lojistik ağının daha iyi bir konuma getirilmesi fikirleri tartışıldı. Zirvede söz alan Samsun Lojistik Merkezi Genel Müdürü Temel Uzlu, merkezin sadece Samsun değil, Karadeniz ve Türkiye için de çok önemli bir ticaret ve lojistik merkezi olduğunu söyledi.

Murzioğlu: “Kendimiz için üretme devri çoktan sona erdi”
Ülkelerin ve şehirlerin kendileri için değil, küresel ölçekte rekabet etmek için üretmesi gerektiğinin altını çizen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,“Artık kendimiz için üretme devri çoktan sona erdi. Dolayısıyla artık rekabet ortamı da küresel düzeye taşındı. Küresel düzeyde rekabet, daha iyi üretmeyi daha iyi hazırlanmayı ve daha çabuk teslim etmeye zorlamaktadır. Aynı zamanda uluslararası piyasalarda pazar payını muhafaza etmeyi ve arttırmayı, düşük maliyete girdi temin etmeyi ve üretimin uluslararası rekabet edebilir fiyatlara gecikmeden zamanında arz etmeyi gerektirmektedir. İçinde bulunduğumuz Samsun Lojistik Merkezi, bahsettiğim gerekleri bizi sağlayacaktır. Bunun kazananı önce Samsun sonra da Türkiye olacaktır. Kurulduğumuz yıldan bu zamana kadar büyük emek ve çaba sarf ettik. Ülkemize yüksek standartlarda bir lojistik merkez kazandırarak önemli bir aşama kat ettik. Şimdi hedefimiz bu merkezin ülkemizin lojistik sektörünün gelişimine katkı veren en önemli aktörlerden birisi olmasıdır. Bunun için de sektördeki ulusal ve uluslararası büyük ölçekli firmaların bu çatı altında olmasını istiyoruz. Çabalarımız ve gayretimiz bu noktadadır” şeklinde konuştu.

Başkan Togar: “Dünyanın 141 ülkesine ihracat yapan firmaların olduğu bir ilçeyiz”
Tekkeköy’ün çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Tekkeköy denince, şehir dışındaki herkesin aklında bir algı oluşuyor. Tekkeköy, Anadolu’da kasabadan biraz daha fazla nüfusu olan, bu sayede ilçe olmuş olan bir ilçe akla gelir. Ama buraya gelip görünce herkesin algısının değiştiği bir ilçe Tekkeköy. Samsun’un değil belki de Karadeniz’in ekonomisine, ticaretine ve sanayisine yön veren bir ilçeyiz. Dünyanın 141 ülkesine ihracat yapan firmalarının olduğu bir ilçeyiz. Türkiye’deki en büyük yatırımlardan birinin ev sahibi olan bir ilçeyiz. Biz, bunlarla alakalı yerel yönetim ve valilik ve büyükşehir olarak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında bu ilçeye bütün uluslararası yatırımları kazandırılmasına vesile olan herkese teşekkür ederim. Tekkeköy, bu sayede bu tesisleri gören bir ilçe oldu. Bugün Tekkeköy, spor merkezi olarak görülüyor. Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi yine bizim ilçemizde. İki tane dört yıldızlı otelimiz var. Şehrimizdeki 3 limandan 2’si yine ilçemizde bulunuyor. İlçemiz adına bütün dünyaya Tekkeköy’ün marka bir kent olduğu şuurunu yerleştiren herekse teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Kaymak: “Lojistik Merkez binlerce kişiye iş olanağı da sağlayacak”
Lojistik Merkezin tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde binlerce kişiye yeni iş imkanı sağlayacağının altını çizen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Dünyada ve Türkiye’de lojistik sektörü her geçen gün daha fazla büyümekte ve buna paralel olarak lojistik sektörünün potansiyeli gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Dört farklı ulaşım yapısını ve 7 tane organize sanayi bölgesini içinde barındıran Samsun, uluslararası öneminin yanı sıra Türkiye’nin kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerindeki yük koridorunun da başlangıç noktasıdır. Samsun Lojistik Merkez Projesi, ileriyi gören, geniş vizyon sahibi ve Samsun’un bu alandaki potansiyelinin farkında olan yöneticilerimizin önayak olması neticesinde hayata geçmiş bir projedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi olduğu, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’na (BROP) 2011 yılında sunulan proje başarılı bulunmuştur. Müzakereler sonunda bütçesi 43 milyon avroya kadar çıkmış, hali hazırda Türkiye’nin en yüksek bütçeli tek majör projesidir. Lojistik Merkez, farklı büyüklükte toplam 37 bin 500 metrekare  alana sahip 15 depodan ve depo yapılmak üzere kullanılabilecek 170 bin metrekare araziden, sosyal ve idari bina, komisyon ofisi binası, itfaiye, hizmet istasyonları, yükleme-boşaltma sistemleri, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, oto ve tır park alanları ile demiryolundan oluşmaktadır. Toplam alanı yaklaşık 670 bin metrekaredir. Proje ile birlikte başta girişimciler olmak üzere toptancılar, tüccarlar, esnaf ve KOBİ’ler Lojistik Merkezdeki depolama tesisleri, yükleme boşaltma alanları, sosyal tesisler ve idari binalardan yararlanacaklardır. Proje aynı zamanda binlerce kişiye iş olanağı sağlayarak bölge halkına da ekonomik anlamda destek verecektir” dedi.
 

Lojistik merkez İşletmeler için değer olacak

Samsun Lojistik Merkezine demiryolu hattının da monte edileceğini ifade eden Vali Kaymak, “Proje yalnızca Samsun’daki işletmeler için değil TR83 Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Samsun Limanı hinterlandında yer alan Anadolu’nun pek çok şehrindeki işletmeler için değer oluşturacaktır. Projenin inşaat, müşavirlik, mal alımı ve teknik yardım bileşenleri kapsamındaki çalışmalar tamamlanmıştır. Teknik yardım kapsamında lojistik merkezin yönetim planı, insan kaynakları süreçleri gibi konular çalışılmış sektöre gerekli insan kaynağının hazırlanması için eğitim programları organize edilmiştir. Proje sözleşmesi imza aşamasında, Samsun-Çarşamba demiryolu hattının Samsun Lojistik Merkezine hizmet verebilecek şekilde yapım, bakım ve onarımlarının yapılması için TCDD’den taahhüt alınmıştır” diye konuştu.

Sunum yapıldı

Zirve, Atilla Yıldıztekin, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Üyesi Rıdvan Haliloğlu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Alaçam Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kürşat Demiryürek’in yaptıkları teknik ve bilimsel sunumların ardından sona erdi.
Sunumların ardından Samsun Lojistik Merkezi, Yeşilyurt Limanı ve Samsunport Limanı ziyaret edildi.
Uluslararası İntermodal Lojistik Zirvesi’ne ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, ilgili kamu kurumu amirleri, STK temsilcileri, iş insanları ve davetliler katıldı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu, video konferansla Bakan Pakdemir ile görüştü Murzioğlu, video konferansla Bakan Pakdemir ile görüştü
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, video konferans yöntemiyle 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanları’yla görüştüğü toplantıya katıldı.
Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha
10 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Sicil Müdürlüğünce verilen bazı belgelerin Oda’ya gelmeden, “MERSİS” programı üzerinden verilmeye başlandığını söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu