Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Türkiye’nin en büyük üçüncü Laboratuvarı Samsun’da tanıtıldı « Geri
Türkiye’nin en büyük üçüncü Laboratuvarı Samsun’da tanıtıldı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından, Avrupa Birliği (AB) hibe desteği ile hazırlanan ve tamamlandığında Türkiye’nin en büyük üçüncü laboratuvarı olma özelliği taşıyan “Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı”nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
 24 Ağustos, 2017


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından, Avrupa Birliği (AB) hibe desteği ile hazırlanan ve tamamlandığında Türkiye’nin en büyük üçüncü laboratuvarı olma özelliği taşıyan “Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı”nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Özellikle metal, makine imalat sanayi, otomotiv sektörü ve plastik sanayisinin gelişimine yönelik testlerin yapılacağı bölgenin tek, Türkiye’nin ise en büyük üçüncü laboratuvarı olan, “Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı”nda verilecek hizmetlerin ve laboratuvar teknik kapasitesinin tanıtım toplantısı ayağı Samsun’da yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sözleşme makamı olduğu, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali işbirliği ile ‘Rekabetçi Sektörler Programı’ altında yürütülen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın nihai yararlanıcısı olduğu Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı Projesi’nin tanıtım toplantısı  Hampton by Hilton Otel’de gerçekleştirildi.

“Türkiye’nin en büyük 3. laboratuvarı Samsun’da”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile beraber yaptığımız, AB’nin verdiği bir proje çerçevesinde 8 milyon 300 bin Avroluk bir projedir. Projenin yüzde 100’ü de hibedir. Organize Sanayi Bölgesi’nin içerisinde bir bina yaparak burada yapılandık. Şu anda binanın içerisinde kullanıma hazır 130 cihazımız var. Burası çok kısa sürede akredite olacak Türkiye’nin en büyük üçüncü laboratuvarı olacak. Metal ve plastik sektörünün hemen hemen tamamı buradan faydalanacak. Sanayicimize, özel sektör yaklaşımıyla hizmet edecek olan laboratuvara ilişkin işletme aşamasında ihtiyaç duyacağı tüm yapılanma, yönetim sistemleri uygulamaları tamamlanmış ve kilit personel istihdamı yapılmıştır. Laboratuvarda özellikle sektörün ihtiyaç duyduğu radyografik muayene, mikrosertlik ölçümleri, çentik darbe testi, mikroyapı - makroyapı ve yüzey pürüzlülüğü inceleme, çekme testi vb. tüm analiz, test ve muayene işlemlerinin yanısıra kütle, boyut, sıcaklık, basınç, elektriksel, hız, hacim, debi kalibrasyon ile baca gazı ölçümleri, toz, nem, gürültü ve titreşim ölçümleri gibi periyodik kontroller de yapılabilecektir. Laboratuvarımız artık hizmet aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Eylül ayı içerisinde herşeyi tamamlayıp aktif olarak hizmet vermeyi ve akreditasyon sürecine ivedilikle başlamayı öngörüyoruz” dedi.

“En büyük özelliği akredite laboratuvar olması”
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından (OKA) alınan güdümlü proje desteği ile birlikte üçüncü laboratuvarda metal ve plastik ürünlerin haricinde başka ürünler için de hizmet verilebileceğinin altını çizen Murzioğlu, “Laboratuvarın en büyük özerliği akredite olmasıdır. Burada 6 kişilik bir çekirdek kadro hizmet verecek. Buranın işletilmesi için özel sektörden AB hibesi olması dolayısıyla çok yoğun istek gelmesine rağmen kabul ettiremedik. Çünkü kar amaçlı bir kuruluş değil. Özel sektörlerin kabul edilmemesi nedeniyle yüzde 51’i TSO’da kalmak kaydıyla şehirdeki diğer kurumlarla ortak bir yapıya girdik. Laboratuvarın yüzde 51’i TSO’da, yüzde 20’si Samsun Büyükşehir Belediyesinde, yüzde 10’u Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ), yüzde 10’u Merkez Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde, yüzde 9’unu da Samsun Ticaret Borsası ortaklığıyla bir şirket kuruldu. Laboratuvar, bu şirket üzerinden çalıştırılacak. OKA’dan bir güdümlü proje desteği de alarak, laboratuvar metal ve plastiklerin haricinde hizmet vermiş olacak” diye konuştu.

"Çok önemli bir açığı kapatacak"
Daha sonra konuşma yapan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “Bu laboratuvar hizmete girdiğinde çok önemli bir açığı kapatacak ve ülkemizin gözbebeği olacak. Yaklaşık yedi yıldır üzerinde çalışılıyor. Önemli hizmetlere vesile olacağını düşünüyorum. Biz bu projenin ikinci etabında bir güdümlü proje desteği ile laboratuvarın daha üst düzeye çıkması ve mükemmeliyet merkezi olarak hizmet vermesi için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. İyi bir güdümlü proje ile bu projeyi daha üst katmana çıkarma gayreti göstereceğiz” diye ifade etti.

“Bu konu sadece Samsun’un değil Türkiye’nin gündeminde"
Üniversite-Sanayi işbirliğinin daha da gelişmesi gerektiğini vurgulayan OMÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mehmet Kuran, “Bu konu sadece Samsun’un değil Türkiye’nin gündemindedir. 1 yıldır görevdeyiz. Üniversite-sanayi işbirliğini sürekli gündemimizde tuttuk. Bunu geliştirerek daha iyi seviyelere getirmek istiyoruz. Bu laboratuvarın kurulmasında da üniversite olarak ortak olduk. Bir şeylerin oluşması, sanayici ve toplumun gelir düzeyinin artması için işbirlikleri büyük önem arz ediyoruz. Bu laboratuvarın şu anda ne anlama geldiğini bilemiyor olabiliriz. Elinizdeki malzemenin yapısında ne olduğunu belgelemeniz gerekirse, o malzemenin belgelendiği yer bu laboratuvar olacaktır. Bu laboratuvarın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
 

Sunum yapıldı

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, laboratuvar Teknik Destek Bileşeni Lideri Atila Tezeren, laboratuvar Teknik Destek Bileşeni Uzun Dönemli Uzmanı Atakan Baştürk ve Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı Genel Müdürü Hami Danış’ın sunumlarıyla sona erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “Pandemi büyük bir fırsat olabilir” Murzioğlu: “Pandemi büyük bir fırsat olabilir”
2 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ile birlikte yeni bir dünya düzenine herkesin hazır olması gerektiğini belirterek, “Eğer yeniçağı iyi okur, iyi analiz eder ve ona göre konumlanırsak bu pandemi bizim için büyük bir fırsat olabilir” dedi.
Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat” Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat”
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda kamu bankalarınca açıklanan yeni kredi destek paketlerinin sektörler ve yerli üretimin canlanması için önemli fırsat olduğunu söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu