Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Türkiye Teknoloji Buluşmaları Samsun’da gerçekleştirildi « Geri
Türkiye Teknoloji Buluşmaları Samsun’da gerçekleştirildi
Samsun’da gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nda konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Üçüncü sanayi devrimi döneminin kaynağı petroldü.
 26 Ocak, 2018


Samsun’da gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nda konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Üçüncü sanayi devrimi döneminin kaynağı petroldü. Bu yüzyıl dördüncü sanayi devrimini yaşıyoruz, kaynağıysa insan. Eskiden zengin olmak için, milyarlarca dolar yatırım yapmak, tesis inşa etmek gerekirdi. Artık bir bilgisayar ve bir iyi bir fikir kafi” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası iş ortaklığı ile Turkcell ana sporluğunda Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilen, “Türkiye Teknoloji Buluşmaları”nın bu yılki ilk toplantısı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ve Samsun Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde Samsun’da Sheraton Oteli’nde gerçekleştirildi.  

Ulusoy: “Dijital dönümüşe ayak uydurmalıyız”

Bu yıl ki konusu, Dijitalleşme olan etkinliğin açılış konuşması yapan Samsun Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Günhan Ulusoy, "Telefon 1878'de icat edildiğinde demir yolu lokomotifi üreticileri için bu bir tehlike değildi. Çünkü telefonun 100 milyon kullanıcıya ulaşması 75 yıl aldı. Cep telefonu icat edildikten 16 yıl sonra 100 milyon kullanıcıya ulaştı. İnternet 7, Facebook 4 yılda, Instagram 2 yılda, en çarpıcı ise Candy crush 1 yılda 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Biz 100 yıl önceki akranlarımıza göre çok farklı bir dünyanın içerisindeyiz. Türkiye bu noktada kötü bir noktada değil. Kullanıcı sayısına göre dünyada Facebook’ta 6'ıncı Instagram’da 4'üncü sıradayız. Bunlarla haşır neşiriz. Ama bunların faydalarından nasiplenmek için dijital dönüşüme ayak uydurmamız lazım" diye konuştu.

Murzioğlu: "Zengin olmak bir bilgisayar ve iyi bir fikir kafi"
Girişimciliğin, günümüzde en önemli zenginleşme, kalkınma ve toplumsal refahı yükseltme aracı olduğunu belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, "Geçtiğimiz yüzyıl, üçüncü sanayi devrimi dönemiydi. Kaynağı da petroldü. Bu yüzyıl,  dördüncü sanayi devrimini yaşıyoruz. Kaynağıysa insan. Geçtiğimiz yüzyılda amaç, zengin doğal kaynaklara, petrole ulaşmaktı. Şimdiyse amaç; insan kalitesini artırmak. Zira zenginlik, doğal kaynakla değil, fikir üreterek geliyor. Fikri üreten de insan. O yüzden artık dünyanın en güçlü insanları, en çok takip edilen, en çok rol model alınan kişileri, girişimciler. Çünkü girişimciler dünyayı, iş yapma biçimini, muazzam bir şekilde değiştiriyor, alıştığımız ezberleri bozuyorlar. Sürücüsüz otomobiller, robotlar, yapay zeka, dünyanın yeni gerçekleri. Eskiden dünyanın en büyük kurumları; petrol şirketleri, büyük bankalar, dev sanayi kuruluşlarıydı. Şimdi, Google, Facebook, Amazon, Tesla, Alibaba gibi genç teknoloji şirketleri bunların yerini alıyor. İçinde bulunduğumuz bu çağ aslında bizim gibi, sanayileşmede Batı’nın gerisinde kalmış ülkeler için büyük fırsat sunuyor. Eskiden zengin olmak için, milyarlarca dolar yatırım yapmak, tesis inşa etmek gerekirdi. Artık bir bilgisayar ve bir iyi bir fikir kafi. Bu fırsatları değerlendirebilmek için önce girişimci sayımızı arttırmalıyız. İkincisi ise mevcut işletmelerimizdeki teknoloji kullanımını arttırmalıyız" dedi.

Alkin: "Sanal yollar yetersiz"
Çin'in dijital dönüşüme büyük bir pay ayırdığını belirten BİDER ve MOBİLSİAD Başkanı Kerem Alkin, "Ülkelerin dijitalleşmesi, veri aktarımını gerçekleştirecek sanal otoyolları inşa edebilmemizden geçiyor. Donanım ve yazılımda da önemli bir beceriye ulaşmamız lazım. Çin 13. kalkınma planına 2016 yılında geçti. 13. kalkınma planına internet plas diye bir isim koydular. Çin'de 5 yıl içerisinde yüzde 98,2 nüfusa internet götürmeyi hedefliyorlar. Bunu da dünyada internet bağlantı hızının 2 katı hızla yapmayı planlıyorlar. Çin'in 5 yıllık süreçte internet plas, sanal otoyol için ayırdığı para 290 milyar dolar. Ülkeler dijital dönüşümü çok ciddiye alıyorlar. Türkiye olarak dijital dönüşümde iki önemli misyonumuz var. Dijital dönüşüm için gerekli alt yapıyı oluşturmak ve ekosistemi sağlamak gerekiyor. 278 bin kilometre civarında fiber optik kablo alt yapımız var. Şu an için bunun 1 milyon kilometre olması gerekiyordu. Dijital dönüşümle ilgili bir ekosistem oluşturmamız gerekiyor. Değer sistemi ile ilgili bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu işte iddialı ekosistemi oluşturmak için ciddi adımlar atıyorlar. Ülkeleri kendi coğrafyasında lider olmasını; ekonomik, askeri, siyasi gücü ve bilgi üretme kabiliyetiyle, o bilgiyi kendi yerli ve milli teknolojisiyle üretebilme becerisine sahip olmasıyla olabiliyor. Türkiye'nin son dönemlerde terörle mücadelede başarılı olmasının en büyük sebebi, terörle mücadeledeki bilgi akışının yerli ve milli teknoloji ile yapılıyor olması. Bu terörle mücadeledeki başarıyı çok yükseltti" diye ifade etti.
Toplantıya ayrıca; TOBB E-Ticaret Meclis Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, Türkcell Kurumsal Satış Direktörü Barbaros Özdemir, iş adamları, teknoloji firmalarının üst düzey yetkilileri katıldı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’da işlemler online ortamdan yapılabilecek Samsun TSO’da işlemler online ortamdan yapılabilecek
23 Mart, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, COVID-19 tedbirleri süresince, üyelerin işlemlerini hizmet binasına gelmeden online ortamdan yapabileceğini söyledi.
Murzioğlu’ndan Ramazan Bayramı mesajı Murzioğlu’ndan Ramazan Bayramı mesajı
23 Mayıs, 2020
Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla yaptığı kutlama mesajında bayramın, hem Türk milleti, hem İslam alemi, hem de insanlık için barış, huzur ve refaha vesile olmasını diledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Toplam 2 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
1
65 YAŞ ÜZERİ İŞLETME SAHİPLERİNİ DE İLGİLENDİREN GENELGE YAYINLANDI
18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelge şu şekilde: “ Detay için tıklayınız.
2
Mesai Saati Değişikliği
T.C Samsun Valiliği’nin COVID-19 salgını nedeniyle 28.04.2020 tarihinden itibaren 09.00-12.30, 13.00-16.30 olarak uygulanan mesai saatleri; 27.05.2020 Çarşamba gününden itibaren tekrar, 08.30-12.00, 13.00-17.30 olarak uygulanacaktır.   Detay için tıklayınız.
KAPAT X