Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Türk Eximbank Samsun'da hizmete girdi « Geri
Türk Eximbank Samsun
İhracatçılara çok uygun faiz koşullarıyla kredi sağlayan ve ihracatın gelişmesine önemli katkı sağlayan Türk Eximbank’ın Samsun İrtibat Bürosu, düzenlenen törenle Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) hizmete girdi.
 2 Aralık, 2014


İhracatçılara çok uygun faiz koşullarıyla kredi sağlayan ve ihracatın gelişmesine önemli katkı sağlayan Türk Eximbank’ın Samsun İrtibat Bürosu, düzenlenen törenle Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) hizmete girdi.


Başta Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ve Karadeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Fahrettin Ulusoy’un yoğun çabaları olmak üzere Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun destekleriyle ve Türk Eximbank yöneticilerinin katkılarıyla Samsun’a getirilen Türk Eximbank’ın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Türkiye’de 9’uncu irtibat bürosu olarak Samsun TSO binasının 7’nci katında hizmete giren Türk Eximbank’ın açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, Genel Müdür Yardımcıları Mesut Gürsoy ve Enis Gültekin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Samsun TSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Karadeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Fahrettin Ulusoy ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Yol haritası belirlendi

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun şehir dışında olmasından nedeniyle katılamadığı törenin açılışında konuşan Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, “Kentimizin kalkınması hususunda büyük önem verdiğimiz konulardan birisi ihracattır. Kentimizin ihracatını geliştirmek adına büyük bir gayret içerisindeyiz ve pek çok projeyi gerçekleştirdik. Ancak daha yüksek rakamların beklentisi içerisindeyiz. 2013 ve 2012 yıllarına ilişkin ihracat rakamlarına baktığımızda küçük de olsa bir düşüş söz konusudur. Fakat mazeret değil, çözüme ihtiyacımız var. Yönetim olarak kentin kalkınması konusunda hassasiyet arz eden hususlardan rasyonel bir bakış açısı sergilemeyi ve proje tabanlı yaklaşımı sergiliyoruz. Bu nedenle ihracatın geliştirilmesi konusunda inisiyatif alarak geçtiğimiz yıl içerisinde önemli bir çalışmaya imza attık ve yol haritasını belirledik” dedi.

2023 yılı ihracat hedefimiz 85 milyar dolar

Türk Eximbank’ın son dönemde geçirdiği değişim ve faaliyetlerindeki gelişmeler hakkında bilgi veren Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, “Türk Eximbank’ta ihracat sektörüne 2008 - 2010 döneminde sağladığımız yıllık ortalama 9 milyar dolar düzeyindeki nakdi kredi ve sigorta desteğini, son 4 yıllık dönemde yüzde 192 artırarak 2014 yılının ekim sonu itibariyle 26 milyar dolara yükselttik. Uzun vadeli amacımız ihracata sağladığımız desteği daha da artırabilmek. Ülkemizin 2023 yılı ihracat hedefini dikkate alarak, biz de ihracata sağladığımız nakdi kredi ve sigorta desteğini 85 milyar dolar düzeyine çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 2013 yılında Samsun’da yer alan firmalara kullandırılan kredi tutarının 122 milyar dolar olduğunu belirten Kaplan, “Bu ilimizden ihracat yapan firmaların Türk Eximbank tarafından sigortalanan sevkiyat tutarı ise 89 milyon dolara ulaştı. Bunun sonucunda Samsun’daki ihracatçılara sağlanan toplam destek 211 milyon dolar oldu. Dolayısıyla, bu ilimiz ve çevresindeki tanıtım faaliyetlerimizin daha etkin bir şekilde yürütülmesi gerektiğini düşünerek Samsun’da dokuzuncu temsilciliğimizi açtık. Böylece gerek bu bölgenin gerekse ülkemiz ihracatına sağladığımız katkıyı daha da fazla artırabileceğimize inanıyoruz” diye ifade etti.

TÜRK Eximbank 1 Aralık itibariyle faizlerini düşürdü
Konuşmasına ihracatçılara müjde vererek başlayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türk Eximbank 1 Aralık tarihi itibariyle faizleri düşürdü. Faizler TL’de yüzde 6’lar düzeyine geldi. Bugün özel bankaların fiyatlarına baktığımızda yüzde 11 ile 16 arasında değişen rakamlar var. Bu yüzde 6’lar nispetine gelmesi ihracatımıza destek açısından son derece önemlidir. Onun içinde ben ihracatçılarımıza buradan müjdeyi vermek istiyorum. Merkez Bankası ve reeskont kredileri geçmişte bizim hayal edemeyeceğimiz düzeylere geldi. Firmalara verilen limit, firma başına 250 milyon dolar limiti var. Dış ticaret sermaye şirketlerine verilen limit ise 300 milyon dolar. Biz bunu rüyamızda görsek inanmazdık. Bu imkan sağlayan Merkez Bankasıdır. Merkez Bankası geçtiğimiz ay reeskont kredi limitini 15 milyar dolara çıkarttı. Bunun da 14 milyar dolarını Türk Eximbank vasıtasıyla, 1 milyar dolarını da özel bankalar vasıtasıyla kullandıracak. Bunun yanında Merkez Bankası maliyetlerini de yüzde 20 geriye çekti” ifadelerini kullandı.
 

Milletvekili Yeni’nin Türk Eximbank mutluluğu

Türk Eximbank’ın Samsun’da temsilcilik açmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Samsun Milletvekili Ahmet Yeni ise, “Türk Eximbank’ın faiz oranları düşük ancak temin yapısı bakımından da zorluk yaşandığını biliyoruz. Ekonomik krizleri de dikkate almak suretiyle Türk Eximbank’ın teminat yapısını biraz esnek hale getirmek zorundayız. Aksi halde Türk Eximbank’tan belli başlı firmalar kredi kullanabilir. İnşallah bu konuda da biraz gevşeme olması gerekir. Samsun’da belli sayıda ihracatçılarımız var. Bunların önünü açmak için teminat yapısını biraz esnek hale getirmek gerekir” açıklamasında bulundu.

Samsun hedefini geçecek

Samsun’un 2023 hedeflerini geçeceğine inandığını belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin ise şöyle konuştu:

“Dünya sürekli mal üretiyor ve bu malı başka yerlere taşıyorlar. Artık dünyanın nereye gittiğini, malı nasıl sattığını görmemiz gerekiyor. 3-5 sene önce, 10 sene önce Türkiye’nin ihraç hinterlandı 3 bin 400 kilometre iken, bu yavaş yavaş daraldı. Ama e-ticaret üzerinden yapılan ihracat mesafesine baktığımızda da 4 bin kilometreyi geçti. Biz özellikle e-ticaret konusunda ne kadar ürün üretir ve bunu yurtdışına taşırsak satış rakamlarımızın da o nispette büyük olacağını ortaya koyuyor. Rakamlara bakıldığında Türkiye’nin son 2 yıldaki ihracat kalemi 310-320 milyar dolar civarında. 32 milyar dolar Türk Eximbank katkı sağlamış. Yani son 2 yılda ihraç edilen ürün miktarının yüzde 10’unu Türk Eximbank destekleyerek sağlanmış. Son 2 yılda yapılan miktar ile son 12 yılda yapılan miktarın üzerinde. Türkiye’nin 2023 yılındaki ihracat hedeflerinden Samsun’a 1 milyon dolar gibi bir hedef verildi. İnşallah 100. yıl dolayısıyla bu hedefi geçmesi gerekiyor. Çünkü şuanda 440 milyon dolar civarındayız. Samsun özellikle katma değeri yüksek ürünler üretirse bu rakamları çok daha iyi geçecek.”
 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, sembolik olarak kestikleri kurdeleyle Türk Eximbank Samsun İrtibat Bürosu’nun açılışını gerçekleştirdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Sanayicilerin sorunları istişare edildi Sanayicilerin sorunları istişare edildi
4 Temmuz, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Barank’ın video konferans yöntemiyle Sanayi Odası Başkanları ile görüştüğü toplantıya katıldı.
Murzioğlu’ndan Kurban Bayramı mesajı Murzioğlu’ndan Kurban Bayramı mesajı
30 Temmuz, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Kurban Bayramı’nın huzur ve hoşgörüye her günkünden daha çok ihtiyacı olan bütün insanlığa sağlık, mutluluk ve başarı getirmesi temennisinde bulundu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu