Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun’da İstihdam Buluşmaları « Geri
Samsun’da İstihdam Buluşmaları
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından “Kayıtlı İstihdam için Ortak Fayda, Diyalog ve İşbirliği Projesi” çerçevesinde “Samsun İstihdam Buluşmaları” etkinliği düzenlendi.
 10 Kasım, 2016


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından “Kayıtlı İstihdam için Ortak Fayda, Diyalog ve İşbirliği Projesi” çerçevesinde “Samsun İstihdam Buluşmaları” etkinliği düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Başkan Vekili Mustafa Kemal Şahin, “Samsun TSO olarak temel amacımız kentimizin kalkınmasına hizmet etmektir. Bu bağlamda pek çok proje geliştiriyor ve uyguluyoruz. Kayıt dışı istihdam tüm kesimler için bağlayıcı bir konudur. Temelce çalışanlar için güvencesiz kalma, işveren için çok ciddi sıkıntılarının davetiyesi anlamına gelse de bu sorunun sadece 2 tarafı bulunmamaktadır. Ekonomiye zarar vermesi nedeniyle bu sorun ülke ölçeğinde bir sorun haline gelmektedir” dedi.
 

6136 sayılı Kanun kapsamındaki yapılandırmanın 25 Kasım tarihinde son bulacağını belirten SGK İl Müdürü Ünal Kaya, “SGK en büyük paydaşı olduğu AB destekli kayıtlı istihdamı teşvik edilmesi konu hakkında farkındalığın arttırılması ve kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla başlatılan etkinlik, rehberlik ve denetim yoluyla kayıtlı istihdamı teşvik projesi (KİT-UP2) projesi ile kurumumuzun kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmalarına yeni bir yaklaşım getirmiştir. Bundan daha önce KİT-UP1 projemiz vardı. Bununla ilgili birçok etkinlik yaptık. Kayıt dışı ile SGK’nın tek başına mücadele etmesi yeterli değildir. Diğer kurumların da desteği gerekmektedir. 6136 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmamız devam etmektedir. Hem bizim hem de diğer kurumların 6136 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaları devam etmekte olup, 25 Kasım son günüdür. Yapılandırmaların çok büyük faydaları olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

"Türkiye işsizlik ile mücadelede dünyada örnek bir ülke"
Türkiye’nin işsizlik ile mücadele konusunda dünyada örnek ve önder olan ülke konumunda olduğunu belirten İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, “Bir şehirde istihdam konuşuluyorsa, o şehrin, o ülkenin, o milletin en önemli gündem maddesi demektir. İnsanlığın ilk günden son güne kadar yani kıyamet sabahına kadar mücadelesini verdiği husustur. Türkiye iş gücü piyasası tüm aktörleriyle yani işvereni, sanayicisi, kamu kurum kuruluşlarıyla eksikliklerimiz, yapacak, alınacak çok mesafemiz olsa da büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmeliyiz ki, her ne kadar birileri bu meseleyi anlamakta güçlük çekiyor olsalar da Türkiye, işsizlik ile mücadelede dünyada örnek ve önder olan bir ülke konumundadır. Ülkemizin asıl meselesi işsizlikten ziyade nitelikli iş gücüne sahip olma meselesidir. Yani bugün Samsun’da 40 bin insanımız iş aramakta, diğer taraftan da Samsun’da 21 bin iş açığımız var. İşverenimiz, sanayicimiz, atıl kapasiteye çalışmasın diye iş yerine eleman aramakta ama bu elemanı bulamadığından dolayı yeterli üretimi yapamamaktadır” şeklinde konuştu.

"Türkiye’de 555 bin kişiye girişimcilik eğitimi verildi"
Bugüne kadar Türkiye’de 555 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdiklerini belirten KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu, “KOSGEB olarak bizde bu alanda yapılan faaliyetlerin bir şekilde ortağı ve paydaşıyız. Yurt genelinde İŞKUR ile çok verimli çalışmalarımız var. Aynı şekilde burada bir AB projesi çerçevesinde bu faaliyetler organize ediliyor. Bunların olmazsa olmazı, paydaşları, hak sahiplerini, iddia sahiplerini bir araya getirmek. Bu işin Samsun’da güzel bir şekilde yapıldığının en güzel örneği bu projedir. Bizim bu alandaki katkımız ise, sanayide ara kademi, ilk kademe, temel eleman olarak çalışmak istemeyenlere bir alternatif sunmak adına girişimcilik destek programları uyguluyoruz. Girişimcilik destek programları 2010 yılından bu yana uygulanmakta, İŞKUR’un da çok değerli katkılarıyla ülkemizin bütün illerinde bugün kadar yaklaşık 555 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdik. Bunlardan yaklaşık 253 bin tanesi kadındır. Bunların içerisinde gençlerimiz var, emeklilerimiz var. 555 bin kişinin içerisinde işletmesini kurmak isteyenlerin sayısı ise 30 bini geçmiş durumdadır. Bunlara da bugüne kadar yaklaşık olarak 600 milyon TL tutarında hibe ve geri ödemeli destek kullandırdık. Bu desteği kullananların da yüzde 47’si kadın girişimcilerdir” ifadelerini kullandı.
 

Hükümlüler istihdama yöneltiliyor

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü hakkında bilgi veren Samsun Cumhuriyet Savcısı Hasan Kıdıl, “Denetimli serbestlik sistemi hükümlülerin suç işlemesine neden olan davranışlarının düzeltilerek tekrar suç işlemelerini önlenmesi, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülerin takip edilmesi, mağdurların uğradıkları zararın giderilmesi ve bu yolla toplumun korunmasını hedefleyen bir ceza infaz sistemidir. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde açılan mum sanatı, ebru, resim, gitar ve bilgisayar sınıflarında hem yükümlülerin boş zamanlarını değerlendirmelerine hem de istihdama yönelmelerine katkı sağlayacak eğitimlerle aylık ortalama 360 kişi bu sistemde çalışmaktadır” açıklamasını yaptı.

"Devlet vatandaşına iş bulmak zorundadır"
Ekonomi denince akla istihdamın geldiğinin altını çizen Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, “Bir devletin temel amacı, insanlarına iş bulmaktır, çalışma imkanı sağlamaktır. Bütün vatandaşların da en temel hakkı budur. Çalışmak, vatandaş açısından bir haktır. Devlet açısından da bir görevdir. Devlet vatandaşına iş bulmak zorundadır. Onun çalışması için gerekli imkanları hazırlamak zorundadır” dedi.
 

Konuşmaların ardından etkinliğin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokol üyeleri salonda stantları bulunan firmaları tek tek gezerek bilgi aldılar. 9-10-11 Kasım tarihlerinde düzenlenen organizasyonda işsiz-işveren eşleştirilmesine yönelik çalışmalar yapılarak, girişimcilik, kişisel gelişim ve kurumsallaşma temalarında tecrübeli uzmanlarca seminerler verildi. Organizasyonda ayrıca, devlet teşvik ve desteklerine ilişkin katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı.
 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Üyelere, Gürcistan işbirliği fırsatları anlatıldı Üyelere, Gürcistan işbirliği fırsatları anlatıldı
24 Ağustos, 2020
Samsun TSO, Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında, bölge firma temsilcilerini, Gürcistan’da görev yapan ticaret müşavirleri ve ataşelerini webinar aracılığıyla bir araya getirerek, “COVİD-19 Sonrası Gürcistan Pazarına Giriş ve İşbirliği Fırsatları” değerlendirildi.  
Ukrayna pazarı değerlendirildi Ukrayna pazarı değerlendirildi
29 Ağustos, 2020
Samsun TSO, Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında, bölge firma temsilcilerini, Kiev Ticaret Müşaviri  Ahmed Numan Özyurt ile bir araya getirerek,  “COVİD-19 Sonrası Ukrayna Pazarına Giriş ve İşbirliği Fırsatları” değerlendirildi.   Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren Avrupa İşletmeler Ağı Karadeniz Projesi çerçevesinde, Samsun’da faaliyet gösteren firmalara yönelik, eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Bölge firmaların ihracat potansiyellerini geliştirmek ve yeni pazarlara açılmalarına destek olmak amacıyla webinar üzerinden düzenlenen etkinliğe, Gürcistan’dan sonra Ukrayna ile devam edildi. Kiev Ticaret Müşaviri  Ahmed Numan Özyurt’un katılımıyla düzenlenen etkinlikte, pandemi sürecinde Ukrayna’daki mevcut ekonomik gelişmeler, bölge firmalar için ortaya çıkan fırsatlar ve işbirliği olanakları gibi konular ele alındı. “Yeni dünyaya hazır olmalıyız” Programa katılan Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi, pandemi dolayısıyla kısıtlanan imkanlara rağmen eğitimlere aralıksız devam ettiklerini belirterek, “Hepimizin malumu tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19’la mücadele devam ediyor. Ama, yeni bir dünyaya da hazır olmamız kaçınılmaz. Çünkü, virüs sonrası yepyeni bir dünya ortaya çıkacak. Buna da hazır olmalıyız. Olumsuzlukları mutlaka fırsata çevirmeliyiz.  Bu amaç doğrultusunda Oda olarak eğitimlerimizi ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yüz yüze gelmesek bile eğitimlerimiz online ortamda devam ediyor. Gürcistan’dan sonra Ukrayna pazarın da çıkan işbirliğini bugün değerlendirme fırsatı bulduk. Gürcistan gibi Ukrayna’da bizim için önemli bir pazar. Eğitim gayet faydalı oldu. Önümüzdeki dönemde de yine bölgemiz ile işbirliği potansiyeli olan ülkelerin ticaret müşavirlerini katılımıyla webinarlar düzenleye devam edeceğiz” dedi.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu