Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
STK’lardan ortak tepki « Geri
STK’lardan ortak tepki
Samsun iş dünyası, uçak seferlerinin sürekli değişmesi, sıklıkla iptal edilmesi ya da elverişsiz saatlere sefer planlamalarının yapılmasına ortak tepki koydu.
 26 Ağustos, 2019


Samsun iş dünyası, uçak seferlerinin sürekli değişmesi, sıklıkla iptal edilmesi ya da elverişsiz saatlere sefer planlamalarının yapılmasına ortak tepki koydu. Ortak hazırlanan metni okuyan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, özellikle büyük şehirlere gidiş ve dönüş seferlerinin olması gerektiğini söyledi

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde bir araya gelen Samsun Meslek ve Sivil Toplum kuruluşları temsilcileri, uçak seferlerinin sürekli değişmesi, sıklıkla iptal edilmesi ya da elverişsiz saatlere sefer planlamalarının yapılmasına ortak tepki koydu. Samsun TSO toplantı salonunda ortak basın bildirisini okuyan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya ile her gün için sabah ve akşam karşılıklı gidiş dönüş seferlerinin konulması başta işadamlarının ve tüm Samsun halkının beklentisidir” dedi.

“Havayolu olmazsa olmazımızdır”

Samsun, coğrafi stratejik konumu ve ekonomik sosyal yönüyle Karadeniz Bölgesi'nin en önemli ili olduğunu kaydeden Başkan Murzioğlu, “Samsun, Limanları, Serbest Bölgesi, Karadeniz Bölgesinin tek Fuar ve Kongre Merkezi, Lojistik Merkezi, Organize Sanayi Bölgeleri, ülkemizin en önemli iki büyük ovası, yaygın ulaşım ve haberleşme ağı, hizmetler sektöründe gelişmiş altyapısı; ilimize katma değer kazandıran ekonomik varlıklarımızdır. Geçmişten bugüne bölgenin buluşma noktası niteliğinde olan ilimiz, bu ekonomik varlıklarının yanı sıra alternatifli sektörler etrafında gelişim hususunda da önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyellerini daha da geliştirmek için hiç şüphesiz havayolu bağlantısı olmazsa olmazlardan biridir. Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya ile her gün için sabah ve akşam karşılıklı gidiş dönüş seferlerinin konulması başta işadamlarının ve tüm Samsun halkının beklentisidir” diye konuştu.

Acil ihtiyaç

Bu dört noktaya direkt uçak seferlerine acil ihtiyaç olduğunu belirten Murzioğlu, “Bölgesel merkez şehir olmasından kaynaklanan yoğun işgücü, sermaye hareketliliği, ulaşım bağlantıları gibi hususlar nedeniyle, işbirliği bağlantılarımızın en yoğun olduğu bu dört noktaya direkt uçak seferi ihtiyacı gittikçe artan bir gerçektir. Havayolları seferlerinin sürekli değişmesi, elverişsiz saatlere koyulması ve maalesef sıklıkla duyduğumuz anlık iptaller, özellikle şehrimizde faaliyet gösteren turizmcilerimiz olmak üzere tüm imalat ve hizmet sektörlerini zora sokmaktadır. Sürekli değişen, iptal olan ve rantabl olmayan saatlerde planlanan; fahiş ve istikrarsız fiyatlardaki uçak seferleri; havayolu seyahatlerini maalesef azaltmakta ve memnuniyetsizlik yaratmaktadır. Bu durum istiklal mücadelesinin simge şehri Samsun adına itibar zedeleyici ve üzüntü vericidir” diye konuştu.

Sefer saatleri düzelmediği gibi sayıları azaldı

Konuyla ilgili taleplerini bildirdiklerini sözlerine ekleyen Murzioğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Samsun turizm, kültür, spor, sağlık ve eğitim faaliyetleri alanlarında bölgesel bir merkez ve gelişim alanı iddiasındayken ulaşım alternatiflerinin sınırlandırılması ve hatta havayolu ulaşımının kullanılması hususundaki bu caydırıcılık ekonomik bağlamda da olumsuz bir hal yaratmaktadır. İş dünyası olarak beklentimiz İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya hatlarına direkt, düzenli ve makul saatlerde uçak seferleri planlanmasıdır. Konuyla ilgili olarak havayolları şirketlerine ve ilgili mercilere taleplerimizi birkaç kez yazılı olarak bildirdik. Yüz yüze görüşme imkanı bulduğumuzda da yetkililerle konuyu paylaştık. Ancak gelinen noktada sıkıntıların artarak devam ettiğini görmekteyiz. Sefer saatleri düzelmediği gibi hem sefer sayıları giderek azaldı, hem de saatleri daha da kötü hale geldi. Şehrimizin kalkınması ve gelişmesi derdinde olan taraflar olarak, beklentimiz kentimizin büyüklüğü oranında hak ettiği sefer sayısının artması ve düzenli saatlerde sefer planlamasının uygulamaya konulmasıdır. Havayolu şirketlerimizi yaşanan bu olumsuzlukların giderilmesi ve kentimizin potansiyeli çerçevesinde beklentilerimizin değerlendirilmesi hususunda hassasiyete davet ediyoruz.”

Dualarımız Mehmetçiğimizle

Başkan Murzioğlu ayrıca, ortak basın açıklamasına geçmeden önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütlerine karşı düzenlediği Pençe Harekatında şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diledi. Murzioğlu, “Allah askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun. İnanıyoruz ki; Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bu operasyondan da alınlarının akıyla çıkacaktır. Dualarımız onlarla…” diye ifade etti.

Acilen afet bölgesi ilan edilmeli

Hafta sonu Samsun’da yaşanan sel felaketi ile ilgili de konuşan Murzioğlu, “İlimizde yaşanan sel felaketi nedeniyle hakkın rahmetine kavuşan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılara da acil şifalar dilerken selden zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.  Yaşanan sel felaketi bölgede ciddi zararlar meydana getirmiştir. Özellikle ekili alanlar, esnaf ve tüccarlarımız çok büyük zarar görmüştür. Çiftçimiz, esnafımız, tüccarımız kendi imkanları ile telafisi olmayan maddi kayıplarla karşı karşıyadır. Beklentimiz devletimizin sel felaketinin yaşandığı alanları acilen afet bölgesi ilan ederek yaraların bir an önce sarılması yönündedir” dedi.

Toplantıya ise, şu sivil toplum kuruluşları katıldı:

SAMSUN TSO

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası

SAMSUN TB

Samsun Ticaret Borsası

SAMSUN ESOB

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

SMMMO

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

SAM-SEV

Samsun, Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı

SAMSİAD

Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği

MÜSİAD

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği – Samsun Şb

ASRİAD

Asrın İşadamları Derneği – Samsun Şb

KARGİF

Karadeniz Genç İş Adamları Federasyonu

SAMGİAD

Samsun Genç İş Adamları Derneği

TÜMSİAD

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği

TÜRSAB

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği – Orta Karadeniz BTK

KATİD

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği

SAMTİAD

Samsun Turizm ve İş Adamları Derneği

 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan şampiyonluk kutlaması Murzioğlu’ndan şampiyonluk kutlaması
9 Temmuz, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kuruluşunun 55. yıldönümünde 2019-2020 Sezonu TFF 2. Lig Beyaz Grupta resmi olarak şampiyonluğu tescillenen Yılport Samsunspor’u başarısından dolayı kutladı.
Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat” Murzioğlu: “Kredi destek paketi önemli bir fırsat”
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda kamu bankalarınca açıklanan yeni kredi destek paketlerinin sektörler ve yerli üretimin canlanması için önemli fırsat olduğunu söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu