Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Karadenizli kadın girişimcilere ‘kooperatifçilik’ anlatıldı « Geri
Karadenizli kadın girişimcilere ‘kooperatifçilik’ anlatıldı
Samsun’da, Karadeniz Bölgesi’nden Odalara bağlı kadın girişimcilerin katıldığı panelde, Türkiye’de kadın kooperatifleri modelleri anlatıldı.
 22 Ocak, 2016


Samsun’da, Karadeniz Bölgesi’nden Odalara bağlı kadın girişimcilerin katıldığı panelde, Türkiye’de kadın kooperatifleri modelleri anlatıldı.  İki gün süren programda, kooperatifçiliğinde kadın işgücünün artırılmasında önemli rol oynadığı vurgulandı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde, Karadeniz Bölgesi’nden Giresun, Kastamonu, Sinop, Amasya, Çorum, Bartın, Bayburt, Artvin ve Karabük illeri Kadın Girişimciler Kurulları Başkanlarının katılımıyla iki gün süren, “Birliği Esas Alan Girişimcilik Modeli: Kooperatifçilik” konulu bölgesel bir panel düzenlendi. Neba Royal Hotel’de yapılan programda alanında uzman yöneticiler tarafından kooperatifçiliğe ilişkin sunum yapıldı. Panelde, Türkiye’deki örnek kadın kooperatifleri hakkında katılımcılara bilgi verilirken, kooperatifçiliği özendirme noktasında da kadın kooperatiflerine sağlanan istisnalar anlatıldı.

Kadınlar girişimci olmaya hazır

Panelin açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, iş dünyasının temsilciliği olarak girişimciliğin Türkiye ekonomisi için öneminin ve değerinin farkında olduklarını söyledi. Türkiye ekonomisinin bel kemiğini girişimcilerin oluşturduğunu belirten Tören, “Şüphesiz bu değerin bilincinde gerek kadın gerekse genç girişimciler kurullarımızın faaliyetlerini önemsiyor ve mümkün olan azami desteği vermeye gayret ediyoruz. Yapılan çalışmalar bizlere kadın ve erkek nüfusunun eşit olduğunu ancak ekonomik hayata katılımda bu oranın yüzde 92’ye, yüzde 8 olduğunu gösteriyor. Organizasyon yeteneği yüksek, birden fazla işi aynı anda koordine edebilen, analiz kabiliyeti gelişmiş ve pratik olmaları nedeniyle kadınlar aslına bakarsanız yapıları itibariyle girişimci olmaya hazırlar. Geleceğimiz için kadınların işgücüne ekonomik hayata katılmaları gerekiyor. Kadın girişimciliğinin gelişmesi yönünde yapacağınız her bir çalışma gelecek için büyük önem arz ediyor. Bu bağlamda bugün gündeme alınan “kooperatifçilik” konusu birlik ve beraberlik anlayışını temel alması nedeniyle oldukça önemli bir husus. Takdir edersiniz ki kadınların bir araya gelerek başarıya ulaştıramayacağı hiçbir şey yok.

Kırsalda kooperatifçilik çok önemli

Ardından kürsüye gelen Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Karadeniz Bölgesi Temsilcisi Gülay Atik, kadınların kalkınma ve ekonomik gelişme konusunda bilinçlendiğini ifade ederek, “Bu gelişmenin tabandan yukarıya doğru olması gerekli. Eğer kırsalda yaşayan kadını, bulunduğu yerde istihdam edemiyorsak, oradaki ailelerin geçimini sağlayamıyorsak göç algıları ortaya çıkıyor. Son yıllarda ülkemizde kentlerde yaşam yüzde 70, kırsalda yaşam yüzde 30 şeklinde. Kırsalda yaşayan kadınların ürünlerini bir değer haline getirirsek, aranır istenir ölçüde sunumlarını yapabilirsek, o insanların hem yaşadıkları yörede kalmalarını hem de mutlu olmalarını sağlarız. Bunu ancak dernekçilik veya kooperatifçilikle başarabiliriz. Biz de Karadenizli kadınlarımıza yönelik böyle bir çalışmayla onların ürünlerinde bir katmadeğer oluşturabiliriz” dedi.

Kooperatifçilik önemli bir araç

Açılış konuşmalarının ardından geçilen panelde, kooperatifçiliğin ilkelerini anlatan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Araştırma görevlisi Bakiye Kılıç Topuz, Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların ekonomiye katkılarının düşük olduğunu belirterek, toplumda dezavantajlı konumda olan kadınların, bu sorunların çözümünde kadın kooperatifçiliğinin çok önemli bir araç olduğunu vurguladı. Son yıllarda kadın kooperatifçiliği konusunda gelişme olmasına rağmen istenen düzeyde olmadığını belirten Topuz, kooperatif kurmaktan çok kooperatifin etkili olarak işletilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

İşgücüne katılmayan kadınların çoğu ev işlerini engel gösterdi

Ardında kürsüye çıkan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Melike Davaslı ise, Türkiye’de kadın kooperatifçiliğinin yaygınlaştırılması, kadın girişimciliği ekseninde kooperatifçilik ve kadın istihdamında çözümler hakkında konuştu. Davaslı, şunları kaydetti:

“TÜİK 2013 verilerine göre, kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 30. İş gücüne katılmamalarının sebebine baktığımızda, işgücüne katılmayanların yüzde 50’si, ev işlerini engel olarak göstermiş. Yine dünyaya baktığımızda, ekonomik krizlerde öncelikli olarak kadınlar işten çıkartılmıştır. Kanunlardaki eşitlikçi yapıya rağmen gerekli mekanizmalar günümüzde hala yeterli işlemiyor. Kadınların iş gücüne katılımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de temel bir sorun.”

Uzmanlar tecrübelerini paylaştı

Panelde son olarak Samsun Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Sorumlu Denetçi Fikret Koç, bir konuşma yaptı. Kooperatifçiliğin vergisel boyutu hakkında katılımcılara bilgi veren Koç, kooperatifçiliği özendirme noktasında yasalardaki istisnaları aktardı. Panele katılan Samsun Ticaret İl Müdürü Mustafa Kocaman ve Samsun Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Orhan Şanlı, kooperatifçilik hakkında sunum yaptı. Panel, Karabük TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nuray Alpboğa, “Üreten Eller Kooperatifi” ve Amasya TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Çöl de, “Kooperatifçilik” konularında tecrübelerini davetlilerle paylaşmasının ardından sona erdi. Panelin ardından kürsüye gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Girişimcilik Müdürü Handan Köse, başarılı bir organizasyon ve ev sahipliği için Samsun TSO Kadın Girişimciler İcra Kurulu’na teşekkür etti. Karadeniz Bölgesi’nden panele katılan TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkan ve Başkan Yardımcıları, ikinci gün ise Samsun’un tarihi ve turistik yerlerini görme imkanı buldu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Başkan Murzioğlu, Samsun’un gurur markalarını kutladı Başkan Murzioğlu, Samsun’un gurur markalarını kutladı
13 Temmuz, 2020
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren üç Samsunlu firmayı başarılarından dolayı kutladı.
Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha
10 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Sicil Müdürlüğünce verilen bazı belgelerin Oda’ya gelmeden, “MERSİS” programı üzerinden verilmeye başlandığını söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu