Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Kadınlardan, “Girişimcilik Zirvesi” « Geri
Kadınlardan, “Girişimcilik Zirvesi”
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) Kadın Girişimciler Kurulu ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “1.
 19 Kasım, 2015


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) Kadın Girişimciler Kurulu ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “1. Girişimcilik Zirvesi Paneli” büyük ilgi gördü.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen, “1. Girişimcilik Zirvesi Paneli” Grand de Luxe Amisos Hotel’de yapıldı. Panele, Samsun TSO İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Gülay Atik ve İcra Komitesi Üyeleri, OMÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebul Muhsin Doğan, Okumuş Çay Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mürşide Okumuş ve Tar-Ship Kılçak Çöl Çiftliği sahibi Ayten Çöl, ve İİBF öğrencileri katıldı. Girişimcilik Zirvesi’nin sabahki ilk bölümünde, öğrenciler ve girişimci kadınlar yuvarlak masa etrafında bir araya geldi. Dönüşümlü olarak gerçekleşen yuvarlak masa toplantılarında hepsi sektörlerinde başarılı olmuş girişimci kadınlar, tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Atik’ten, “Girişimci olun” çağrısı

Panelin ikinci oturumunda ise, sektörlerinde rol model olmuş ve arkalarında başarı hikayesi bırakmış Okumuş Çay Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mürşide Okumuş ve Tar-Ship Kılçak Çöl Çiftliği Sahibi Ayten Çöl’ün başarı hikayelerini öğrencilerle paylaştı. Panel öncesi konuşan Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Gülay Atik, girişimciliğin önemine değindi. Yürüttükleri çalışmalardan da bahseden Atik, “Kurul olarak, üniversite ile iş dünyasını bir araya gelmesine vesile olmak istedik. Bugün gerçekten çok güzel bir tablo ile karşılaştık. Öğrencilerimizin panele ilgisi bizleri mutlu etti. Bizler üniversite öğrencisi olduğumuz dönemlerde ailelerimiz bize 'devlet memuru' olun diye telkinlerde bulunuyorlardı. Biz ise, şimdi gençlere ‘girişimci olun’ diyoruz. Girişimcilik ülkelerin geleceği için çok önemli. Ülkenin ekonomisi için çok önemli. Ülkenin iyi bir yere gelmesi için çok önemli. Bu da girişimcilikle oluyor. Yeniliklere açık olmak ve yeniden başlayabilmek çok önemli. Girimcilik ilkokulda başlamalı. Lise de üniversite de devam etmeli. Samsun'da okullarda girişimcilik eğitimleri vermeye başladık. Eğitimlerimiz devam edecek çünkü yolun başında yolu aydınlatmak gerekiyor" dedi.

“Girişimciliği benimseyin”

Panelin ilk konuşmacısı Okumuş Çay Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mürşide Okumuş, salonda bulunan öğrenci gençlere, başarının sırlarından ipuçları verdi. Girişimciliği, ‘fark yaratmak’ olarak özetleyen Okumuş, “Bizlerin burada olmasının amacı, özellikle kendi işini kuracak olan kadınlarımıza rol model olabilmek. Samsun Kadın Girişimciler İcra Kurulu bu yönde çok başarılı çalışmalar yürütüyor. Daha mutlu bir dünya, daha güçlü bir Türkiye istiyorsak girişimciliği benimsemeliyiz. Girişimcilikte bir arada olabilmek, güçlü olabilmek ve planlı çalışmak çok önemli.  Girişimcilik, eski kuralları çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçiren beceridir. Teknolojik gelişim yollarını önceden kestirip pozisyon almayı sağlayan kararlılıktır. Girişimcilik hem kendi hayatınızda hem de başkalarının hayatında fark yaratmaktır. Girişimci, cesurdur, azimlidir ve kararlıdır. Bugünün işini asla yarına bırakmazlar, başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenmezler ve kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar. Hayatın acı gerçeklerini de gözardı etmezler. Girişimcilikte hayata değer katarız ve bu değerle farklı oluruz. Kendimiz aydınlandığımız gibi çevremizi de aydınlatırız. Sizler yarının girişimcilerisiniz. İş bulmaktan, iş yapmaktan asla korkmayın. Yeteneklerinizi geliştirin. Her zaman cesaretli olun. Bilgi ve iletişim çağındayız. Bunu iyi kullanın. Kişisel gelişiminize önem verin. Girişimcilikte olmazsa olmaz en büyük kural ise, iyi ahlak ve dürüst olmak” diye konuştu.

“Kabuğunuzu kırın”

Panelin ikinci konuğu olan Tar-Ship Kılçak Çöl Çiftliği sahibi Ayten Çöl de, öğrencileri hayatlarında alacakları kararlarda cesaretli davranmaya davet etti. Üniversite öğrencisi gençlere zamanı iyi değerlendirmesi tavsiyesinde de bulunan Ayten Çöl, “Yarın siz bu topluma yön verecek gençlersiniz. Hepiniz, yarının birer girişimcilerisiniz. Kendinizi gösterin ve pasif olmayın. Bilgi ve iletişim çağındayız ama onu her zaman iyi yönde kullanın. Sizi gelecekte aşağı çekmeye çalışanlar da olabilir ama asla pes etmeyin. Bir şeyi istemek ve o yolda yürümek çok önemli. Girişimcilik illaki para kazanmak için değildir. Bunu ülkü ve idealler için de yapabilirsiniz. Girişimcilikte doğru ve dürüst olmanın yanında affedici ve hoşgörülü olmayı da önemsemeliyiz. Girişimci olmak, bir başkasının üzerine basıp ezip geçmek değildir. Etik olun. Çevrenize her zaman yardım edin. Bütün mesele içinde, ‘yaparım’, ‘yapacağım’ hırsının olmasıdır. Kendinize hedef koyun. Denemekten asla korkmayın. Geride durmak size çok şey kaybettirebilir. Kabuğunuzu kırın, inanın ve inatçı olun. Kendinizden emin olun” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından, Samsun TSO İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Gülay Atik ve İcra Komitesi Üyeleri, OMÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebul Muhsin Doğan, Okumuş Çay Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mürşide Okumuş ve Tar-Ship Kılçak Çöl Çiftliği sahibi Ayten Çöl’e anı takdiminde bulundu. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” Murzioğlu: “Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz”
24 Haziran, 2020
Video konferansla gerçekleştirilen Samsun TSO Mayıs-Haziran ayları birleştirilmiş Meclis Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, pandemi ile birlikte yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen iş dünyası olarak yılmadan, yorulmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceklerini söyledi.
Murzioğlu: “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” Murzioğlu: “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız”
14 Temmuz, 2020
FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminin dördüncü yılı dolayısıyla mesaj yayımlayan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Gücümüz milli irade, hedef büyük Türkiye” dedi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu