Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Hedef 2023 Türkiye Ortak Akıl Toplantısı « Geri
Hedef 2023 Türkiye Ortak Akıl Toplantısı
Ekonomi Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilki Samsun’da yapılan, “Hedef 2023 Ortak Akıl Toplantısı” Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 19 Nisan, 2016


Ekonomi Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilki Samsun’da yapılan, “Hedef 2023 Ortak Akıl Toplantısı” Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Anemon Otel’de düzenlenen programa Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Hasan Basri Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, ilçe belediye başkanları, işadamları ve STK temsilcileri katıldı. Program başlangıcında söz alan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun’un ekonomik faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Vali Şahin’in konuşmasının ardından Bakan Kılıç ve Bakan Elitaş sırayla söz aldılar.

Kılıç: “İş dünyamızın taleplerini ve sorunlarını her zaman dinleriz”
Samsun'daki girişimcileri her zaman dinlediklerini ve yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, "Girişimcilerimizin, iş dünyasının zaman zaman yaşadığı sorunları ve 'daha ileriye nasıl gidebiliriz' taleplerini her zaman dinleriz, yardımcı oluruz. Bu birlikteliğimiz her daim olacaktır. Sizlerle bazı rakamlar paylaşmak istiyorum ve bu rakamların paylaşılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bazen Samsunumuzda atılan adımların, gerçekleşen atılımların ne kadar önemli olduğunu ve önemli gelişmelerin yaşandığını görmek istemeyenler olabiliyor. Şöyle bir rakam vereyim; bu Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın kayıtlarının rakamlarıdır. 2016 yılının Ocak - Şubat döneminde açılan firma sayısı 2015 yılının Ocak - Şubat dönemine göre kıyaslandığında yüzde 23. 8 artmıştır. 2015 yılının Ocak - Şubat döneminde 130 adet yeni firma, 2016 yılının Ocak - Şubat döneminde ise 161 adet yeni firma kayıt yaptırmış. Bu rakamsal bir gerçektir. Bazılarının aksini düşünerek ortaya koymaya çalıştığı gibi Samsun'da işler kötüye gitmemektedir. Ama bir taraftan da daha iyi olmamız gerektiğini de düşünmekteyim. Daha iyi olmalıyız. İhracatımız ve istihdamımız artmalıdır. Bunlar tartışılacak şeyler değildir. Bunları hep beraber yapacağız. Bunları hepimiz bir arada oturarak hayata geçireceğiz Biz, siyaset kurumu olarak nasıl size yardımcı olmak için çalışıyorsak, bunların üzerinde de hep beraber çalışacağız. Milletvekilleri ve biz, yapmış olduğumuz tüm çalışmaların, ülkemizin gelişimi için yapılan çalışmalar olduğunun farkındayız" açıklamasında bulundu.

Hedef güçlü bir Türkiye
Bakan Kılıç’tan sonra kürsüye gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Hem Samsun’un hem de ülkemizin ekonomisini konuşacağımız bu toplantıda sizlerin sunacağı fikirleri çok önemsiyorum. Bu fikirlerin Samsun’un gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye son 14 yılda ekonomik istikrar ve güvenin tesis edilmesiyle birlikte çok ciddi adımlar atarak ilerleme kaydetti. Ancak önümüzdeki süreçte küresel arenada söz sahibi olan güçlü bir Türkiye’nin varlığı hepimizin gayretlerine bağlıdır. İnanıyorum ki sizlerde hedeflerimize ulaşma noktasında aynı heyecanı paylaşıyorsunuzdur. Geçtiğimizi günlerde 2015 yılı büyüme verileri açıklandı. 2015 yılı orta vadede büyüme programında yer alan yüzde 4’lük büyüme hedefimizi yakaladık. Son çeyrekte ise gerçekten çok iyi bir büyüme performansı sergiledik ve yüzde 5,7 büyüdük. Böylece ekonomimiz son 25 çeyrektir üst üste büyüme gösterme başarısını elde etmiş oldu. Dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda AB, Avrupa Bölgesi ve OECD ülkelerinin ortalamasından daha çok büyüdüğünü görüyoruz. AB ülkeleri yüzde 1,9, Avrupa Bölgesi ülkeleri yüzde 1,6, OECD ülkeleri de yüzde 1,9 büyüme gerçekleştirdi. 2015 yılında 23 AB ülkesinden daha hızlı büyüdük. Dünya Ticaret Örgütü’nün açıkladığı verilere göre 2015 yılında küresel ticaret yüzde 13,5 daraldı. Türkiye’nin ihracat daralması küresel daralmadan daha az oldu. Dünyadaki toplam ihracat bir önceki yıla göre yüzde 13,5 daralırken, Türkiye’nin dünyaya yaptığı ihracat yüzde 8,7 daraldı. 2016 yılında ihracatımız çok iyi başlamamış olsa da Şubat ve Mart ayılarında toparlanma sürecine girdiğimizi görüyoruz. İhracat rakamlarını yeniden artıya geçirdik. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı geçici verilere göre Mart ayı ihracatımız, 2015 yılı Mart ayı ihracatını yüzde 3,2 geçerek 12,8 milyar dolara yükseldi. İthalatımız ise yüzde 5,1 düşüşle 17, 7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde hem ihracatımızda hem de ithalatımızda düşüş var. Ancak dış ticaret açığımız bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 azaldı. Bu durum bizim için çok önemli. İnşallah bu yılın tamamında iyi bir performans göstererek 155,5 milyar dolar olan ihracat hedefini yakalayacağımızı ümit ediyorum” bilgilerine yer verdi.
 

 Sürdürülebilir kalkınma benimsenmeli
Basına kapalı olarak devam eden toplantıda, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve işadamları, sırayla söz alarak, sorunları ve beklentilerini dile getirdi. Basına kapalı arada konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’un çok yönlü üretim altyapılarına sahip bir kent olduğunu söyledi. Konuşmasında Samsun’un barındırdığı potansiyellerden bahseden Başkan Murzioğlu, “Samsunumuz, öncelikle, Türkiye’de yalnızca üç kentin sahip olduğu dört ulaşım aksının olduğu bir kent. Oda olarak, kentin kalkınmasına yön veren kurumlarla sağladığımız birliktelik neticesinde öncelikle Samsun’a fuar ve kongre merkezini kazandırdık. İşletmeye alın 16 ay olmasına rağmen başarı ivmesini giderek artırıyor. Yine birlikte kentimize Lojistik Köy’ü kazandırma hazırlığı içerisindeyiz. Oda olarak, kentin ekonomisinin gelişimi hususunda çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. İhracat master planımızı hazırladık. Bakanlığınızın desteğiyle işletmelerimizin ihracat kapasitesini geliştirmek, uluslararası rekabet edebilirlik kabiliyetini artırabilmek adına ur-ge projeleri uyguluyoruz. Medikal sektörüyle başladığımız bu projelere mobilya ve gıda ile devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde lokomotif sektör olan inşaat sektörüne ilişkin olarak da proje çalışmalarımız devam ediyor. Ancak kapasitelerin artışı beraberinde yeni yatırım alanlarına olan ihtiyacı da getirmektedir. Güçlü bir sanayi altyapımız var. Ancak, yeterli değil. Yatırımcıya cazip gelecek, belli bir metrekarenin üzerinde, uygun altyapıya sahip, lojistik imkanlara kolay erişebilir yer gösteremiyoruz. Merkezde, yani lojistik imkanlara kolay erişimin olacağı bir noktada daha büyük ölçekli organize sanayi bölgesi artık kentimiz için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Samsun dünyanın cerrahi alet üreticilerinin kümelendiği üç noktadan biridir. Gerek altyapısı gerekse yetişmiş kalifiye eleman gücüyle ciddi bir üretim ve ihracat potansiyelidir. Bu her iki sektöründe gelişimi için dünya da birçok örneği de olan serbest bölge uygulaması getirilmesi büyük avantaj sağlayacaktır. Hızla değişen dünyada şehirler ön plana çıkıyor. Artık ülke ekonomileri, dünyanın patronları tarafından değil, yerelden şekilleniyor. Onun için Samsun olarak sürdürülebilir kalkınma anlayışını benimsemeliyiz.

Toplantıda dile getirilen sorunlar ve beklentiler ise Bakanlık raportörleri tarafından not alındı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha
10 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Sicil Müdürlüğünce verilen bazı belgelerin Oda’ya gelmeden, “MERSİS” programı üzerinden verilmeye başlandığını söyledi.
Murzioğlu: “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” Murzioğlu: “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız”
14 Temmuz, 2020
FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminin dördüncü yılı dolayısıyla mesaj yayımlayan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Gücümüz milli irade, hedef büyük Türkiye” dedi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu