Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
"Güvenli İskele, İskelede Güvenlik" « Geri
"Güvenli İskele, İskelede Güvenlik"
Samsun TSO ev sahipliğinde inşaat sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik düzenlenen, “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” büyük bir katılımla gerçekleşti.
 31 Mart, 2015


Samsun TSO ev sahipliğinde inşaat sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik düzenlenen, “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” büyük bir katılımla gerçekleşti. Seminerde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Türkiye’deki iş kazası oranlarının 100 binde 12-14 civarında seyrettiğini, bunun 3’te 1’inin inşaat sektöründe yaşandığını, inşaat sektöründeki kazaların yüzde 40’ının yüksekten düşme kaynaklı olduğunu ve ülkede standartlara uygun iskele kullanılmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nca (STSO) ortaklaşa inşaat sektöründe iş kazalarının önlenmesine yönelik “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” eğitim semineri düzenlendi. Anemon Otel’de düzenlenen seminere Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, TSO üyeleri ve işverenler katıldı.

İş kazalarının altında ihmal var

Seminerin açılışında konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, Türkiye’de yaşanan iş kazalarını önlemeye yönelik yapılan çalışmaların önemine vurgu yaparak, “Biz de Oda olarak iş hayatında güvenlik konusunu düzenleyen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa ilişkin pek çok kez bilgilendirme toplantısı düzenledik. Bugün yine bu bağlamda ancak daha spesifik bir konu üzerine toplanmış bulunuyoruz. Türkiye’de her 6 dakikada bir iş kazası yaşanıyor, her 15 saniyede bir işçi hayatını kaybediyor. İş kazalarının büyük çoğunluğunun, üçte birinin inşaat sektöründe gerçekleştiğini biliyoruz. Yine bunların büyük bir kısmı da iskele kullanımıyla gerçekleştirilen iş kollarında meydana geliyor. Bu hem can kaybı, hem de iş kaybı demektir. Bakanlığımızın “tedbir alın! İş kazası diye bir şey yoktur” sloganıyla yapmış olduğu çalışmaları takdirle karşılıyorum. Zira iş kazası haberlerinin hemen hepsinin altından ihmal çıkıyor. Ülkemizde konuya ilişkin yasal düzenlemeler var. Ancak uygulamada eksiklerimizin olduğunun farkındayız. Bu nedenle önce konuya bakış açımızın değişmesi gerek. İskelede iş yapan personel adeta cambazlık yapıyor. Doğru uygulama ve gerekli tedbirlerin alınması hem can kaybının hem de ekonomik kayıpların önüne geçecektir. Aslından bu bir kazan kazan anlayışıdır. Az önce ifade ettiğim gibi bugün iş güvenliği konusuna ilişkin oldukça önemli bir eğitimle sizlerle beraberiz. İş kazalarının en büyük yüzdesine sahip inşaat sektörüne ilişkin iskele kullanımıyla ilgili tam gün eğitim gerçekleştireceğiz. Bu projenin iş kazalarının önlenmesine ilişkin önemli kazanımlar getireceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye’de iş kazaları 100 binde 12-14 civarında
İş sağlığı ve güvenliği konusunun sadece Türkiye’de değil, dünyada önemli bir sorun olduğunu belirten İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, “İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle dünyada her yıl 2.3 milyon insan hayatını kaybediyor. Ülkemizde maalesef iş kazaları gündem olmaya devam ediyor. Ülkelerin iş kazaları ve meslek hastalıkları oranı 100 binde işçi başına göre değerlendirilmektedir. Bu anlamda bakıldığında en iyi ülke İngiltere’dir. İngiltere’de 100 binde işçi oranı 1 seviyesindedir. Ülkemizde ise 2012 yılında 100 binde 6.2 seviyesindeydi. Ancak 2013 yılında maalesef yaşanan kazalarla bu oran tekrar yükselişe geçerek 100 binde 10’lar civarında seyrediyor. 10 yıllık bir ortalamaya baktığımızda iş kazaları oranlarımız 100 binde çalışan olarak 12-14 civarında seyretmektedir. Ülkemizde 2012 yılında müstakil bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıktı. İş Kanunu’nda bazı düzenlemeler mevcuttu. 2004 yılında itibaren başlayan süreçle birlikte 2012 yılında müstakil bir iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıktı. Bu kanun şuanda Avrupa Birliği direktiflerine uygun ve dünya standartlarında bir kanundur. Ancak iş kazaları çok olumsuz bir durumda seyretmekte, bunun indirilmesi için tüm toplumla bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de yıllık gerçekleşen kazaların 3’de biri inşaat sektöründe
Türkiye’de yıllık meydana gelen kazaların 3’te 1 oranının sadece inşaat sektöründe gerçekleştiğinin altını çizen Gerim, “İnşaat sektöründe de gerçekleşen kazaların yüzde 40’ı yüksekten düşmeden kaynaklıdır. Bunun alt açılımına baktığımızda bunun da yüzde 25’i cephe iskelelerinden düşmeden kaynaklı ölümler olarak önümüze çıktı. Biz de bunun neden kaynaklandığını araştırdık ve kurumlarla bir araya geldik ve bu projeyi gerçekleştirdik. Sahada kullanılan iskelelerin çoğu standart dışı iskelelerdir. Yapılan denetimlerde inşaat sektöründe artan denetim uygulaması başladı. Önemli sayıda kapatmalarda gerçekleşiyor. Bu kapatma neticesinde tedbirlerini alan işverenlerimizin işyerleri yine kısa bir sürede tekrar standartlara uygun açılabiliyor. Ülkemizde standartlara uygun iskele maalesef kullanılmıyor. İskelelerde aranan ve beklenen özellik ‘dikme’ diye tabir ettiğimiz inşaatın yanına kurulduğunda iskelelerde platformların düzgün atılması yani her katta yürüme yollarının olması gerekiyor. Bu ara platformların çıkışların içerden veya dışarıdan merdivenlerle sağlanması gerekiyor. İşçilerin düşmesini engellemek için ara ve ana korkulukların, yine malzemelerin düşmesini engellemek için ‘topuklu’ diye tabir edilen kısımların olması gerekiyor. Bu tedbirler alındığı takdirde bu iskelelerden herhangi bir şekilde işçimizin veya çalışanımızın düşme ihtimali neredeyse sıfırdır. Hatta oradaki işçimiz bayılsa bile ancak bulunduğu yere düşer. Dolayısıyla bu iskeleleri kullandığımızda inanıyoruz ki, ülkemizde iskelelerden kaynaklanan düşmeler çok minimum rakamlara inecektir. Torba kanunu önümüzdeki hafta Meclis’te gündeme gelecek. Bu son yaşanan kazalarla birlikte tedbirler biraz daha sıkılaşacak. Bazı cezai uygulamalar hem işveren hem de çalışanlar açısından gündeme getirilecek. Bizim arzumuz bu cezaların arttırılması değil. Ancak kazalarda iyileşmeler gerçekleşmediği sürece, buna olumlu yaklaşılmadığı sürece maalesef cezai yaptırımlar her zaman için arttırılması da gündem olarak önümüzde duruyor” diye ifade etti.

En riskliler inşaat, maden ve metal sektörü
İş kazalarındaki en riskli sektörler hakkında bilgi veren Gerim, “Kazaların 3’te 1’i inşaat sektörlerinde gerçekleşiyor. Bundan sonraki sektörler maden sektörü ile metal sektörüdür. Maden sektörün özellikle son 2 yıl içerisinde toplu ölümlü kazalarla maalesef karşı karşıya kaldık. Ama netice olarak riskli sektörler bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de inşaat, maden ve metal sektörlerdir. Biz bu sektörlerle ilgili iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri kurulması projeleri gerçekleştirdik. Bunların çıktılarını da ülkemizde 35 ilde 3’er günlük eğitimler düzenleyerek iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerimize ve işverenlerimize anlattık. Bu çalışmalarımız arttırarak devam edecektir. İş kazalarındaki hedefimiz 100 binde 1’e indirmek. Almanya’da 1970’li yıllarda iş güvenliği kanunu gündeme gelmiş. 10 yıllık süreç içerisinde uzman kapasitelerin geliştirmişler ve iş yerlerinde iyiye doğru bir gidiş gözlemlemişler. Bu sabırlı ve kararlı bir şekilde durarak önümüzde özellikle 2023 yılını hedef alarak bu süreçte çalışan başına iş kazalarını 100 binde 4’ün altına indirmek istiyoruz. Çünkü ölümlü iş kazaları oranları Avrupa Birliği ülkelerinin ortalaması şuanda 100 binde 4 civarındadır. Biz de şu anda bunu hedefliyoruz. Daha sonra bu rakamın 100 binde bire inmesi ana hedeflerimizden bir tanesidir” açıklamasında bulundu.
 

Telafisi mümkün değil

Yapılan araştırmalarda iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu dünyada yılda 2 milyonu aşkın kişinin hayatını kaybettiğini belirten Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, “Dünya çapında yapılan istatistiklere bakıldığında iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda yılda 2 milyonu aşan kişi hayatını kaybediyor. Bunlardan fazlası da iş göremez hale geliyor. Bu olumsuz tablonun da işçi, işveren ve ekonomiye verdiği zararların büyüklüğü malumudur. Maddi kayıplar telafi edilebilse de, kaybedilen yaşamların telafisi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirler bir maliyet olarak değil, iş yerinin daha huzurlu, çalışanların daha mutlu ve işletmelerin daha verimli olabilmesi için bir öncelik olarak görülmelidir” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar bilgilendirdi

Konuşmaların ardından ise, uzmanlar katılımcılara kendi alanlarıyla ilgili seminer verdi. Seminerde, İş Müfettişi Erdem Tosun, “İnşaatlarda Denetim ve İdari Yaptırımlar”, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısı Sabit Yasin Bostanca, “Ülkemizde cephe iskeleleri ile ilgili mevzuat ve standartlar”, TSE Uzmanı Sadık Ersan Yaşakurt, “Cephe iskelesi ürün ve belgelendirilmesi ile muayene ve gözetim”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzman Yardımcısı Hasan Alkan, “Cephe iskelesi projesi ne zaman verilir”, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısı Raşit Aydos, “Cephe iskelelerinin kurulum ve söküm aşamalarında güvenli çalışma yöntemleri”, “Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Temsilcisi Yüksel Durmuş, “Cephe iskelelerini kimler kurmalıdır” ve İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Yağmur Ertekin ise, “Yüksekte yapılan çalışmalarda kişisel koruyucu donanımlarının önemi” konularında katılımcıları aydınlattı.

Soru-cevap şeklinde son bulan seminerin ardından Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim’e günün anısına plaket verdi. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan şampiyonluk kutlaması Murzioğlu’ndan şampiyonluk kutlaması
9 Temmuz, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kuruluşunun 55. yıldönümünde 2019-2020 Sezonu TFF 2. Lig Beyaz Grupta resmi olarak şampiyonluğu tescillenen Yılport Samsunspor’u başarısından dolayı kutladı.
Başkan Murzioğlu, Samsun’un gurur markalarını kutladı Başkan Murzioğlu, Samsun’un gurur markalarını kutladı
13 Temmuz, 2020
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren üç Samsunlu firmayı başarılarından dolayı kutladı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu