Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
FKM'ye görkemli açılış « Geri
FKM
Samsun’da birlikte hareket etmenin ürünü olan Karadeniz’in ilk uluslararası Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, Samsun’da ilk kez gerçekleştirilen Oto Show Fuarı’yla birlikte görkemli bir törenle hizmete açıldı.
 18 Kasım, 2014


Samsun’da birlikte hareket etmenin ürünü olan Karadeniz’in ilk uluslararası Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, Samsun’da ilk kez gerçekleştirilen Oto Show Fuarı’yla birlikte görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Samsun İl Özel İdaresi, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Samsun Ticaret Borsası işbirliği ile hayata geçirilen, toplam bütçesi 15 milyon 719 bin 981 TL olan ve 7 milyon TL’lik kısmı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından Güdümlü Proje desteği ile finanse edilen ve işletme hakkı Türkiye’de fuarcılık sektörünün lideri TÜYAP’a verilen ‘Fuar ve Kongre Merkezi’ Oto Show Fuarı’yla hizmete açıldı. Törene ünlü mankenlerden Ece Gürsel ve Şenay Akkaya’da katıldı.

Fuarcılığa önemli katkı sağlayacak

VIP açılış töreninde, fuarcılığın dünyada her geçen gün daha da önem kazandığını ve TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin Samsun’a kazandırılmış olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Geçen yıl dünyada en çok fuar düzenleyen ülke Fransa, ikinci sırada ise Türkiye yer alıyor. İnanıyorum ki TÜYAP, Samsun’daki hizmetleriyle fuarcılığa önemli katkılar sağlamaya devam edecek. Samsun halkı da Samsun’un coğrafi yapısı da buna oldukça müsait. 1980 yılında 1 milyon ziyaretçiye ulaşan bir fuara sahip olan Samsun, fuarcılığa çok uzak bir şehir değil. 18-23 Kasım tarihleri arasındaki fuara ciddi sayıda ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Bu durum Samsun için çok önemli ve yerel yönetim olarak bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İlk fuarın Oto Show olması da çok önemli. Bu tip fuarların ülkemizdeki otomotiv sektörünün gelişimine ve üretimin artmasına sağladığı katkılar göz ardı edilemez. Samsun’da lojistik kavramını sürekli gündemde tutuyoruz. İlimiz aynı zamanda bir lojistik kenttir. Samsun dört ulaşım modunu üzerinde barındıran Karadeniz’de tek, Türkiye’de dördüncü şehirdir.  Biz bu konumumuzu da  göz önünde bulundurarak Samsun’da çok önemli çalışmalar gerçekleştireceğiz. Ben bu güzel tesisi ve bu fuarı şehrimize kazandıran herkese candan teşekkür ediyorum. Ülkemize, bölgemize ve ilimize hayırlı olsun” dedi.

Hayal ettik ve başardık

Samsun Milletvekili Ahmet Yeni de, Samsun’da yıllardır hayal edilen bir projeyi hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Öncelikle yeni hizmete açtığımız bu fuarımız ülkemize hayırlı, uğurlu olsun. Gerçekten hayal etmek lazım. Biz Samsun’da hayal ettik ve kazandık. Türkiye’de hayallerimiz var ve bu hayallerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu alanı özelleştirme esnasında ayırmak için tüm arkadaşlarımızla yoğun çaba harcadık. 12 yıl içinde Samsun’u her alanda Türkiye’de iyi yerlere taşıdık. İlk yıllarımızda hayallerimizi Samsun’da başaramadık. Çünkü, değişik kurumlar hep farklı düşünceler ortaya koyuyordu. Ama son yıllarda Valilerimizle, Büyükşehir Belediyemizle, Üniversitemizle, Ticaret ve Sanayi Odamızla, milletvekili ve bakanlarımızla hep beraber hedefe kilitlendik ve Samsun modern bir şekilde yoluna devam ediyor. Eksikliklerimizi de inşallah tamamlayacağız” diye konuşmasını tamamladı. 

Meyvelerini hep beraber topluyoruz

Fuarın açılışından duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bir malın pazardaki başarısı sadece yüklü olduğu fiyatla ilgili değildir. Tanım, çeşitlilik, estetik ve pazara sunum şekli ile ilgili olduğu için fuarların önemi burada 21. yüzyılın bu ilk çeyreğinde önem kazanmıştır. Samsun fuarcılığı gecikmiş bir karar. Ama bu süreç içerisinde Samsun, fuarcılık ile ilgili geçmişten gelen tecrübesini ısıttı, pişirdi ve belli bir olgunluk düzeyine getirdi. Son 6 - 7 yıldır biz bu olayı hep tartışıyoruz. Sonuçta meyvelerini hep beraber topluyoruz. Bütün çabamız ekmeğimizi, pastamızı büyütmek, çocuklarımıza refah seviyesi yüksek bir şehir yapmak” diye konuştu.

Samsun prestijli bir projeye kavuştu

Fuar ve Kongre Merkezi’nin tamamlanmasıyla birlikte kentin geçmişteki özlemine yeniden kavuşacağını belirten Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsunumuz, fuar ve kongre merkeziyle birlikte prestijli bir projeye kavuştu. Burada güzel bir ortaklık kültürü ortaya koyduk. Bundan tam 3 yıl 4 gün önce soğuk ve yağışlı bir Samsun gününde yani 13 Kasım 2011 tarihinde bugün açılışını yaptığımız Samsun Fuar ve Kongre Merkezinin temel atma töreninde “Umarım yine bu değerli toplulukla birlikte Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nin açılışını da yapacağız.” ifadesinin kullanmıştım. Çok yoğun bir emek ve mesai sonrası hem Samsun’un uzun yıllardır hayali olan, hem de Oda Yönetimine seçildiğimizde Samsun’a ve üyelerimize vermiş olduğumuz sözün gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyorum. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde tüm Karadeniz Bölgesinin ekonomik, sosyal, kültürel hayatına katkıda bulunması hedefiyle fuarlar düzenleyeceğiz. Samsun başta olmak üzere bölgenin üretim, istihdam, ihracatına önemli katkılar sağlayacak bu fuarlara sadece Türkiye’den değil Karadeniz’deki komşu ülkelerden de yoğun ziyaretçi bekliyoruz. Karadeniz’in en büyük fuar alanına sahip olan TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, nitelikli alt yapısı, tamamıyla klimatize edilmiş sergi salonları, otoparkları, konferans salonları ile Türkiye’de fuarcılık sektörüne, bölge fuarcılığına ve ülkeler arası ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nin açılmasında tüm emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Samsun TÜYAP için önemli şehirlerden biri

Samsun’un sunduğu potansiyel ile TÜYAP için en önemli şehirlerden biri olduğunu belirten TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ise “Gerek sektör içindeki rekabet, gerekse dünyada sürekli değişen güç dengelerine rağmen fuarcılık alanında öncülüğümüzü sürdürüyor ve fuarcılık tarihinde önemli bir yere sahip olan TÜYAP markamızı her geçen gün daha da ileriye taşıyoruz. 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar kapsamında, Türkiye’deki altıncı fuar ve kongre merkezimiz olarak Karadeniz bölgesinde hizmete sunduğumuz TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezimizin, bugün Oto Show ile kapılarını ziyaretçilere açması bizim için mutluluk verici. Bu merkezin, düzenlenecek farklı fuarlarla, başta Samsun olmak üzere tüm Karadeniz bölgesine önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. TÜYAP ailesi olarak sürdürdüğümüz kaliteli hizmet, çalışma ve yatırımlarımız sonucunda, sektörde tüm enerjimizle ilerlemeye, her geçen yıl katılımcı ve ziyaretçilerimizi daha da memnun etmeye ve markamızı geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Sadece Samsun’a değil, Karadeniz’e katma değer sağlayacak

TÜYAP Fuarcılık Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise konuşmasında şunları söyledi: “TÜYAP’ın İstanbul, Bursa, Konya, Adana ve Diyarbakır’ın ardından Türkiye’de işletimini üstlendiği altıncı fuar merkezi olan TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde tüm Karadeniz Bölgesi’nin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunacak fuarlar düzenleyeceğiz. İlk fuarımız da, büyük bir ilgi ve heyecanla beklenen ve bugün açılışını yaptığımız Samsun Oto Show Fuarı oldu. Fuarda ülkemizin en önemli üretici ve ihracatçı markaları yer alıyor. Örneğin BMW markasının ilk hibrit otomobilini bu fuarda sergileyecek olması da Samsun Oto Show’un kalite çıtasını ve önemini ortaya koyuyor. Öğrencilerin ücretsiz olarak gezebileceği fuarın giriş ücreti diğer ziyaretçilerimiz için sadece 5 TL olacak. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde, Oto Show fuarının ardından, Samsun başta olmak üzere tüm Karadeniz bölgesinin üretim, istihdam ve ihracatına önemli katkılar sağlayacak, sosyal ve kültürel yaşamı hareketlendirecek fuarlar düzenlemeye devam edeceğiz. Bu fuarlara sadece Türkiye’den değil Karadeniz’deki komşu ülkelerden de yoğun ziyaretçi bekliyoruz. Bu yatırımı büyük bir özveriyle tamamlayan Samsun Valiliği’ne, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’na, Samsun Ticaret Borsası’na, 19 Mayıs Üniversitesi Vakfı’na ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Otomobiller büyük ilgi gördü

Protokol üyeleri, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi ve Samsun Oto Show Fuarı’nın açılış kurdelesini kestikten sonra 14 otomotiv ve 15 oto aksesuar firmasının yer aldığı stantları gezdi. BMW, Citroen, Fiat, Ford, Kia, Mercedes, Nissan, Seat, Skoda, Toyota, Volvo, Volkswagen gibi binek otomobil markalarının yanı sıra Iveco ve Mercedes gibi ticari araç üreten 14 otomobil firması ile eski otomobilleri de bu fuarda görücüye çıkarttı. Oldukça renkli görüntülerin olduğu fuar da ilk kez görücüye çıkan otomobillerle birlikte hibrit teknolojisiyle üretilen otomobiller büyük ilgi gördü.

2015 yılında 5 fuara 30 ülkeden 250 bin ziyaretçi bekleniyor

Karadeniz’in en büyük fuar alanına sahip olan TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, Gıda, İnşaat, Mobilya-Dekorasyon, Kitap, Tarım sektörleri ile ilgili fuarları sayesinde, 2015 yılında bölgedeki 18 il, ülke genelinde 40’a yakın il ve yaklaşık 30 ülkeden toplamda 250 bin ziyaretçiyi ağırlayacak. Bu ziyaretçilerin en az 100 bininin Balkanlar, Rusya, İran ve Gürcistan, Azerbaycan gibi komşu ülkeler ve çevre iller başta olmak üzere tüm dünyadan gelmesi bekleniyor. Bu fuarların gerçekleştirilmesiyle birlikte, yurt dışı ve şehir dışı misafirlerin de etkisiyle, bölge coğrafyasındaki istihdama büyük katkı sağlanacak. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, şehirdeki konaklama, ulaşım ve turizm alanlarındaki yatırımlar için önemli bir zemin ve potansiyel yaratacak. Bu fuarlar Samsun başta olmak üzere bölgenin üretim, istihdam ve ihracatına önemli katkılar sağlarken, TÜYAP Samsun Fuar Merkezi, nitelikli alt yapısı, klimatize edilmiş sergi salonları, otoparkları ve konferans salonları ile Türkiye’de fuarcılık sektörüne, bölge fuarcılığına ve ülkeler arası ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu, video konferansla Bakan Pakdemir ile görüştü Murzioğlu, video konferansla Bakan Pakdemir ile görüştü
3 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, video konferans yöntemiyle 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanları’yla görüştüğü toplantıya katıldı.
Samsunlu iki firma ilki başardı Samsunlu iki firma ilki başardı
24 Haziran, 2020
TSE Samsun Belgelendirme Müdürlüğü tarafından, COVİD-19 Güvenli Turizm, COVİD-19 Güvenli Üretim Belgelendirme faaliyetleri kapsamında Karadeniz Bölgesinde ilk defa belge almaya hak kazanan iki firmaya düzenlenen törenle belgeleri verildi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu